دانلود مقاله یک روش جدید سل-ژل برای تهیه هیدروکسی اپتایت

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

12000 تومان – خرید

چکیده

یکی از موادی که در دهه‌های اخیر علاقه قابل توجهی را معطوف خود کرده است مواد زیست سازگار هادی استخوان هستند. این مواد ساختاری مشابه استخوان طبیعی داشته و به عنوان ماده پیوند استخوان استفاده می‌شوند. این مقاله گزارشی درباره یک روش جدید و ساده سل-ژل برای تولید پودر خالص هیدروکسی اپتایت ارائه می‌‌دهد. علاوه بر آن خصوصیات ترکیب، ریزساختار، مورفولوژی و مکانیکی پودر بر روی اجسام متخلخل و متراکم نیز مورد بررسی قرار می‌‌گیرند.

مقدمه

زمانیکه استخوان در اثر صدمات و یا بیماری آسیب می‌‌بیند عیوب ایجاد شده عموماً توسط استخوان طبیعی پر می‌‌شود چون مواد مصنوعی استخوان مشکل عدم سازگاری با بدن را دارند. با این حال استخوان طبیعی نیز مشکلات تأمین و عفونت را دارد. به همین دلیل اخیراً مطالعاتی به تولید یک ماده مصنوعی اختصاص یافته است که خواص زیستی مشابه استخوان طبیعی داشته باشد بگونه‌‌ای که بتواند در عمل پیوند، جایگزین استخوان طبیعی شود.

در سال‌‌های اخیر هیدروکسی اپتایت مصنوعی (HA) علاقه و توجه زیادی را معطوف خود کرده است چون شباهت شیمیایی زیادی با کانی فسفات کلسیم طبیعی دارد و این کانی در بافت‌‌های سخت زیستی حضور دارد. با توجه به کاربردهای متعدد ترکیبات فسفات کلسیم در زمینه زیست داروها (بیوداروها)، روش‌‌های ساخت هیدروکسی اپتایت متعددی ایجاد شده است. رایج‌‌ترین روش مورد استفاده برای تولید هیدروکسی اپتایت روش رسوبی است که شامل واکنش‌‌های شیمیایی بین پیش‌‌ماده‌‌های کلسیم و فسفات در محیط مرطوب تحت شرایط کنترل شده دما و pH می‌‌باشد [۵-۱]. با این حال این روش برخی معایب ذاتی دارد که عمده‌‌ترین آن‌‌ها کنترل دشوار مقدار pH بیش از ۹ برای اجتناب از تشکیل هیدروکسی اپتایت بدون کلسیم است که در فرآیند تفجوشی (زینترینگ) به آسانی تجزیه شده و فسفات‌‌های تری کلسیم تشکیل می‌‌دهد.

در این رابطه، روش سل-ژل یک روش انتخابی برای آماده‌‌سازی پودر با خلوص بالا می‌‌باشد چون امکان کنترل مستقیم پارامترهای کنترل در آن وجود دارد. در این روش ترکیب مولکولی کلسیم و فسفر صورت می‌گیرد که قابلیت افزایش همگنی شیمیایی را دارد. ذرات اولیه محصول سل-ژل دارای ابعاد نانو …

تعداد صفحات: ۹ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار: ۲۰۰۳

پاسخ دهید