دانلود مقاله یک حسگر فشار دیافراگمی شبکه‌ای فیبر براگ با تعدیل دما

دسته بندی: - -

قیمت: 8000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

8000 تومان – خرید

چکیده

یک حسگر فشار شبکه‌ای فیبر براگ از نوع دیافراگمی (FBG) با دو FBG بدون روکش که در طول جهت شعاعی مستقیماً به یک دیافراگم دایره‌ای متصل شده است، پیشنهاد و بررسی شد. قاعده‌ی کلی اندازه‌گیری و تحلیل شبیه سازی حسگر فشار، معرفی شده‌اند. با استفاده از اختلاف جابجایی طول موج دو FBG که به ترتیب کرنش مثبت و منفی را به عنوان سیگنال حسگر اندازه می‌گیرند، حساسیت فشار افزایش می‌یابد و حساسیت متقاطع دما تعدیل (جبران) می‌شود. نتایج آزمایشگاهی نشان می‌دهد که حساسیت اندازه‌گیری در بازه‌ی ۰ تا ۱ مگا پاسکال، ۱٫۵۷ pm/kPa است، ضریب همبستگی به ۹۹٫۹۹۶% می‌رسد و عملکرد تعدیل دما متمایز است. این نوع از حسگر فشار را می‌توان برای اندازه‌گیری و کنترل فشار ایستا/متحرک گاز یا مایع استفاده کرد.

مقدمه

همانگونه که به خوبی شناخته شده است، محدودیت‌های تکنولوژیکی زیادی برای حسگرهای فشار الکتریکی سنتی وجود دارد که به میزان زیادی کاربرد کامل آن‌ها را در محیط‌های ناملایم با تداخل الکترومغناطیسی (EMI) شدید، دمای بالا، مواد شیمیایی خطرناک یا انفجار، محدود می‌کند. از آنجاییکه حسگرهای فیبر نوری (OFSs)، مزایای آشکاری چون اندازه‌ی کوچک، وزن سبک، ایمنی ذاتی، ایمنی در برابر EMI، ظرفیت توزیع‌شده و حسگری از راه دور [۵-۱] را دارند، برای اندازه‌گیری مطمئن بلند مدت فشار در شرایط خاص بسیار مناسب هستند. برای اندازه‌گیری فشار، اساسا سه نوع فناوری حسگر فیبر نوری وجود دارد: برپایه‌ی شدت، بر پایه‌ی شبکه‌ی فیبر براگ (FBG) و بر پایه‌ی حفره‌ی فابری-پروت [۱۱-۶]. حسگر‌های فشار FBG، اخیراً به طور گسترده‌ای تحت پژوهش قرار گرفته و به کار گرفته شده‌اند [۱۳ و ۱۲]، از آن جایی که این حسگرها توسط طول موج نوری و مستقل از تراز نور، رابط یا تخریب فیبر کدگذاری شده‌اند. علاوه بر آن حسگر FBG چندتایی را می‌توان در یک سیگنال فیبر نوری ترکیب کرد تا اندازه‌ی فشار شبه توزیع شده را تشخیص داد.

حساسیت فشار ذاتی یک FBG بدون روکش فقط ۳٫۰۴ pm/MPa است [۱۴]، که برای اندازه‌گیری عملی فشار بسیار کم است. برای افزایش حساسیت اندازه‌گیری فشار، حسگری فشار FBG، عموما به صورت …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۳

پاسخ دهید