دانلود مقاله کامپوزیت سازه‌ای مولایت بدست آمده از اکسیدها از طریق یک فرآیند آسیاب گلوله‌ای پرانرژی

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

7000 تومان – خرید

چکيده

آسیاب گلوله‌ای پرانرژی اثر زیادی بر روی تشکیل فاز و توسعه‌ی مورفولوژی مولایت بدست آمده از پیش ماده‌های اکسیدی دارد. فاز مولایت در ۱۳۰۰ درجه‌ی سانتیگراد در یک ترکیب اکسیدی Al2O3 و کوارتز بدون آسیاب گلوله‌ای پرانرژی تشکیل شد و مولایته شدن تا ۱۵۰۰ درجه‌ی سانتیگراد کامل نشد. پس از آسیاب کردن به مدت ۵ ساعت، دمای مولایته شدن تا حدود ۲۰۰ درجه‌ی سانتیگراد کاهش یافت. به طور همزمان، ویسکرهای مولایت بدست آمدند. بر اساس این نتایج، پیشنهاد شد که سرامیک‌های کامپوزیت سازه‌ای مولایت از ترکیبات پیش‌ماده‌های اکسیدی با و بدون آسیاب گلوله‌ای پرانرژی ساخته شوند. پیش‌ماده‌ی آسیاب نشده به دانه‌های هم محور زینتر شد در حالیکه پیش‌ماده‌ی آسیاب شده دانه‌های ناهمسانگرد تولید کرد. نسبت دانه‌های هم‌محور و ناهمسانگرد را می‌توان با ترکیبات پیش‌ماده به سادگی تنظیم کرد. علاوه بر آن، کریستال‌های مولایت بدست آمده از پودر پیش‌ماده در دمای پایین به عنوان جوانه برای افزایش تشکیل فاز مولایت کامپوزیت‌ها عمل کرد. گمان می‌رود که ویسکرهای مولایت تولید شده به این روش را می‌توان به عنوان اجزای تقویت کننده برای طراحی کامپوزیت‌های سازه‌ای دیگر مواد استفاده کرد.

مقدمه

مولایت (۳Al2O3.2SiO2) یک ماده‌ی سرامیکی اکسیدی نویدبخش برای کاربردهای سازه‌ای و دمای بالا می‌باشد و این به دلیل استحکام مکانیکی خوب، مقاومت به شوک حرارتی عالی، مقاومت به خزش بالا، هدایت حرارتی کم و پایداری دمای بالای آن می‌باشد. با این وجود، سرامیک‌های مولایت با دانه‌های هم محور، چقرمگی شکست نسبتاً کمی دارند. بنابراین لازم است که برای کاربردهای عملی از سرامیک‌های مولایت تقویت شده استفاده کنیم.

سرامیک‌های مولایت تقویت شده با وارد کردن ویسکر/فیبرهای مولایت [۳] در زمینه‌ی مولایت با دانه‌های هم محور تولید شده‌اند. ویسکرهای مولایت را می‌توان توسط فرآیند واکنشی جامد-بخار از فلوئورید آلومینیوم [۴] یا با تبلور القایی گرمایی زروژل‌ها و ژل‌های سیلیکا بدست آورد. ورود ویسکرهای مولایت، فرآیند را نسبتاً پیچیده کرده و توجه زیادی برای جلوگیری از شکست ویسکرها لازم است. همچنین دشوار است که …

تعداد صفحات: ۵ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۴

پاسخ دهید