دانلود مقاله وابستگی جهت‌گیری فریت باریک در آلیاژ Fe-Cr-Ni در حین انجماد جهت‌دار

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید

چکيده

مورفولوژی و کریستالوگرافی فریت باریک در یک آلیاژ Fe-Cr-Ni در حین انجماد توسط میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) بررسی شدند. مکانیزم تشکیل فریت باریک موازی در حین انجماد بر اساس رابطه‌ی کریستالوگرافی بین فریت و آستنیت پیشنهاد شد. معلوم شد که مورفولوژی فریت باریک توسط کریستالوگرافی تعیین می‌شود. زمانیکه صفحه‌ی کریستالی در زیرلایه است، فریت باریک به صورت موازی رشد کرده و رابطه‌ی کریستالوگرافی بین فریت باریک و آستنیت ، و [۰۱۱]δ ∥ [۰۰۱]γ است. تحت این شرایط، فریت باریک تنها به صورت ترجیحی در جهت [۱۱۰]γ طویل شده است چون عدم انطباق فاصله‌ی شبکه بین و [۱۱۰]γ نسبتاً کم است. رشد ترجیحی مسبب این است که چرا فریت باریک موازی را می‌توان در ریزساختار منجمد شده‌ی آلیاژ Fe-Cr-Ni مشاهده کرد.

مقدمه

فولادهای زنگ‌نزن آستنیتی دسته‌ی مهمی از مواد فلزی مهندسی را تشکیل می‌دهند. ریزساختار ریختگی فولادهای زنگ‌نزن آستنیتی تا حد زیادی متغیر است و معمولاً شامل فریت و آستنیت است [۱-۵]. تنوعی از مورفولوژی‌های فریت در ریزساختار منجمد شده‌ی فولادهای زنگ‌نزن آستنیتی مشاهده می‌شود و این به دلیل رفتار انجمادی پیچیده و استحاله‌ی بعدی حالت جامد آن‌هاست [۶-۹]. اکنون تشخیص داده شده است که مورفولوژی فریت اثر زیادی بر روی استعداد به ترک داغ، مقاومت به خوردگی و چقرمگی شکست دمای پایین این فولادها دارد [۱۱، ۱۰].
فریت باریک یک مورفولوژی معمول در ریزساختار فولادهای زنگ‌نزن آستنیتی ریختگی است مخصوصاً در ریزساختار جوش‌ها [۱۲-۱۶، ۷]. اخیراً ما جزئیات تشکیل و منشأ فریت باریک را با استفاده از روش‌های انجماد جهت‌دار و کوئنچ کردن آشکار کردیم [۱۸، ۱۷]. زمانیکه فریت باریک به صورت موازی رشد می‌کند، حاکی از این است که به دلیل آرایش منظم فریت، باید رابطه‌ی کریستالوگرافی مشخصی بین فریت باریک و آستنیت وجود داشته باشد. در فولادها بسیاری از روابط کریستالوگرافی تأیید شده‌اند [۱۹-۲۲]. با این حال تحقیقات قبلی عمدتاً بر روی رابطه‌ی بین مورفولوژی و کریستالوگرافی در …

تعداد صفحات: ۴ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۲

پاسخ دهید