دانلود مقاله مطالعه‌ی اثر گاز محافظ بر روی جوشکاری لیزری آلیاژهای آلومینیوم AA5083 توسط بررسی طیف‌نمایی در فرآیند

دسته بندی: - -

قیمت: 10000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

10000 تومان – خرید

چکيده

در جوشکاری لیزری، گاز محافظ معمولاً برای پایدار کردن فرآیند جوشکاری، بهبود ویژگی‌های اتصالات جوشکاری شده و حفاظت از درز جوش شده در برابر اکسیداسیون استفاده می‌شود. علاوه بر نوع گاز محافظ استفاده شده، پارامترهای نازل نیز نقش اساسی ایفا می‌کنند. در واقع ترکیب شیمیایی گاز محافظ و هندسه‌ی جریان، عوامل کلیدی محدود کننده‌ی اندازه‌ی پلاسما و آلوده شدن آن توسط اتمسفر محیط هستند و کیفیت نهایی اتصالات جوشکاری شده را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

در اين تحقيق ما یک بررسی تجربی بر روی فرآیند فیزیکی پیچیده‌ای که در حین اندرکنش بین پلاسما، اشعه‌ی لیزر و گاز محافظ رخ می‌دهد با استفاده از یک بررسی طیف‌نمایی در فرآیند بر روی ویژگی‌های پلاسما تحت شرایط عملیاتی مختلف انجام می‌دهیم. یک رابطه بین ویژگی‌های طیفی و تشکیل لایه‌ی اکسیدی بر روی سطح درز جوش یافته شد که در اثر محافظت گاز ناکافی و تبخیر عناصر آلیاژی ایجاد می‌شد. نتایج تجربی اطلاعات مفیدی برای توسعه‌ی نازل جوشکاری نوین برای کاربرد در جوشکاری لیزری آلیاژهای آلومینیوم داده‌اند.

مقدمه

در فرآیند جوشکاری لیزری با منبع توان بالا، یک اشعه‌ی لیزر CW با شدت زیاد که معمولاً بیش از ۱۰۶ W/cm2  است به قطعه‌ی کاری برخورد کرده و باعث گرمایش موضعی می‌شود. بخش تحت تابش قرار گرفته‌ی قطعه‌ی کاری، ذوب شده و تبخیر می‌شود و تابش پیوسته باعث افزایش نمونه‌های شیمیایی یونیزه شده می‌شود، که از بخارهای فلزِ تشکیل شده یا از گاز محافظ یا به احتمال زیاد از هر دو ناشی می‌شود.

ماده‌ی تبخیر شده تمامی ویژگی‌های مشخصه‌ی پلاسما را دارد، که به صورت مخالف و عمود بر سطح جوشکاری تزریق می‌شود و به اشعه‌ی لیزر بر می‌گردد. شکل معمول این ماده‌ی کشیده شده به صورت یک توده‌ی مات است.

پلاسمای جوشکاری را می‌توان در داخل جاکلیدی تشکیل شده توسط فلز برداشته شده‌ی تبخیر شده و درست بیرون …

تعداد صفحات: ۱۳ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۶

پاسخ دهید