دانلود مقاله مدل‌سازی ترمودینامیک استحاله منظم/نامنظم شدن ساختار مکعبی با وجوه مرکزدار در سیستم کبالت-پلاتین

دسته بندی: - -

قیمت: 13000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

13000 تومان – خرید

چکیده

تحقیق حاضر گزارشی در مورد مدل‌سازی سیستم کبالت-پلاتین با فازهای منظم مکعب با وجوه مرکز دار با ساختارهای L10 و L12 با استفاده از روش کلفاد (CALPHAD) است. فازهای مایع، hcp و fcc به عنوان محلول‌های جانشینی مدل‌سازی شده و در آن پارامترهای اندرکنشی به شکل چند جمله‌ای ردلیچ-کیستر وابسته به ترکیب هستند. فازهای fcc منظم و نامنظم بر حسب عبارات انرژی ترکیبی با یک تابع ساده انرژی آزاد گیبس مدل‌سازی شده‌اند. معادله فازی و اکتیویته‌های بدست آمده برای کبالت و پلاتین با اطلاعات تجربی موجود توافق خوبی دارند. محاسبات قوانین اول برای بدست آوردن آنتالپی تشکیل برای فازهای منظم fcc در ۰ درجه کلوین انجام شدند. آنتالپی‌های تشکیلی که برای فازهای منظم محاسبه شد نسبت به آنتالپی تشکیل حالت نامنظم در دماهای کمتر که توسط مدلسازی کلفاد بدست آمدند کمتر منفی هستند. سیستم‌های Fe-Pt و Ni-Pt حالتی مشابه سیستم Co-P دارند که بر حسب عبارات ممان مغناطیسی کلی فازهای منظم fcc مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مقدمه

ترکیبات کبالت-پلاتین به دلیل خواص کاتالیستی فوق‌العاده‌ای که در واکنش‌های شیمیایی دارند مورد استفاده قرار گرفته‌اند [۳-۱]. آلیاژ کبالت پلاتین L10 برای توسعه‌ی محیط ذخیره مغناطیسی با دانسیته بسیار بالا مورد مطالعه قرار گرفته است [۵،۴]. سیستم کبالت-پلاتین هم یک قسمت مهم از داده‌های موجود در مورد ابرآلیاژهای پایه نیکل مثل TTNI8 است [۶].

سیستم کبالت-پلاتین یک استحاله منظم/نامنظم در محلول جامد fcc نشان می‌دهد که در آن فاز نامنظم (A1) در دماهای بالا به ساختار L10 با نزدیک به ۵۰% اتمی پلاتین و ساختار L12 با نزدیک به ۲۵ و ۷۵% اتمی پلاتین منظم می‌شود. این فرآیند در بسیاری از سیستم‌های دوتایی بین پلاتین و فلزات واسطه‌ای چون نیکل و آهن رخ می‌دهد [۸، ۷]. یک روش برای توصیف چنین استحاله منظم/نامنظم fcc با روش کلفاد و انرژی ترکیب، با استفاده از یک مدل با چهار زیرشبکه ایجاد شده است [۹]. مدل چهار زیرشبکه همانطور که …

تعداد صفحات: ۸ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۱

پاسخ دهید