دانلود مقاله قابلیت جوشکاری مقاومتی نقطه‌ای ورق‌های فولادی گالوانیزه بدون بین‌نشینی به ورق‌های فولاد زنگ‌نزن‌ آستنیتی

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید

چکیده

این مقاله شامل یک تحقیق تجربی بر روی قابلیت جوشکاری مقاومت نقطه‌ای ورق‌های فولادی گالوانیزه بدون بین‌نشینی (شکل‌دهی سرد شده) با ورق‌های فولاد زنگ‌نزن‌ آستنینی می‌باشد. ورق‌های فولاد گالوانیزه بدون بین‌نشینی و زنگ‌نزن‌ آستنیتی با استفاده از جوشکاری مقاومت نقطه‌ای به صورت لب به لب جوش شدند. در ابتدا تغییرات قطر حوضچه جوش بر حسب جریان جوشکاری بررسی شد. آزمایشات کششی-برشی بر روی نمونه‌های جوش شده هم انجام شد و شکل و قطر حوضچه جوش هم به صورت ماکروسکوپی مورد بررسی قرار گرفت. اثر پارامترهای جوشکاری بر روی توزیع ریزسختی مورد بررسی قرار گرفت. تست‌های خستگی با سیکل بالا بر روی هر کدام از نمونه‌های جوش شده انجام شد و منحنی‌های S-N برای هر کدام از نمونه‌ها بدست آمد. نتایج مورد بحث قرار گرفت و به صورت گراف و شکل رسم شد.

مقدمه

جوشکاری نقطه‌ای مقاومتی یک روش گران و موثر برای اتصال ورق‌های فلزی می‌باشد. ترک‌ها و گسیختگی‌های زیادی تمایل دارند که در دور این جوش‌ها در ناحیه متاثر از گرما (HAZ) ایجاد شوند چون این اتصالات در معرض بارهای دینامیک و استاتیک در سازه‌های اتومبیلی قرار می‌گیرند [۱ و ۲].

پس از جوشکاری نقطه‌ای، تغییرات مهمی در خواص مکانیکی و متالورژیکی نواحی جوش نقطه‌ای شده و نواحی متاثر از گرما مشاهده شد. بررسی این تغییرات برای استحکام ایمنی اتصالات جوشکاری شده بسیار مهم است [۳ و ۴]. در برخی قسمت‌های اتومبیل‌های پیشرفته، ورق‌های گالوانیزه فولادی و ورق‌های فولاد آستنیتی با جوشکاری نقطه‌ای به یکدیگر وصل شده‌اند. در این تحقیق ورق‌های فولادی گالوانیزه و زنگ‌نزن‌ آستنیتی به عنوان ماده‌ای که باید جوش شود انتخاب شد.

بررسی‌های عملی

مواد و فرآیندهای جوشکاری

مواد بررسی شده ورق‌های فولادی گالوانیزه و ورق‌های فولادی زنگ‌نزن‌ آستنیتی به ترتیب با ضخامت ۰۳/۱ و ۹۳/۰ میلیمتر هستند که استفاده وسیعی در بدنه اتومبیل دارند. ابعاد این ورق‌ها در شکل ۱ نشان داده شده است.

نمونه‌های فولادی آماده شده بر روی یکدیگر به صورت فولاد گالوانیزه-آستنیتی …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۵

 

پاسخ دهید