دانلود پروژه فولادهای پراستحکام کم آلیاژ

دانلود پروژه فولادهای پراستحکام کم آلیاژ

دسته بندی: -

قیمت: 19000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

19000 تومان – خرید

فولادهای میکروآلیاژی وانادیومی. توسعه فولادهای حاوی وانادیم اندک زمانی پس از توسعه فولادهای مقاوم در برابر آب و هوا شروع شد و محصولات نورد تخت شده با بیش از ۱۰/۰% وانادیم به طور وسیعی در شرایط نورد گرم شده استفاده می‌شوند. فولادهای حاوی وانادیم نیز در شرایط کنترل شده نورد گرم، نرماله شده یا کوئنچ یا تمپر شده استفاده می‌شوند.

وانادیم با تشکیل ذرات رسوبی ریز (با قطر ۵ تا ۱۰۰ نانومتر) از جنس V(CN) در زمینه فریتی که در حین سرد کردن پس از نورد گرم تشکیل می‌شوند به فولاد استحکام می‌دهد. این رسوبات وانادیومی که به پایداری رسوبات نیوبیوم نیستند در دماهای معمولی نورد در محلول هستند و از این رو تشکیل آن‌ها بسیار به نرخ سرمایش وابسته است. با این وجود رسوبات نیوبیوم در دماهای بالاتر پایدارند که این حالت از لحاظ دستیابی به فریت ریزدانه مفید می‌باشد (قسمت «فولادهای میکروآلیاژی نیوبیوم» را در این مقاله ببینید).

استحکام‌دهی وانادیوم بسته به محتوای کربن و نرخ سرمایش از نورد گرم بین MPa 5 و ۱۵ (ksi 7/0 و ۲) به ازای هر ۰۱/۰ وانادیوم می‌باشد (مرجع ۲۶ را ببینید). نرخ سرمایش که با دمای نورد گرم و ضخامت قطعه تعیین می‌شود میزان استحکام‌دهی رسوبات در یک فولاد با ۱۵/۰% وانادیوم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، همانطور که در شکل ۱۱ نشان داده شده است. در نرخ‌های سرد کردن کمتر از ۱۷۰ (۳۰۶)، رسوبات V(CN) درشت‌تر شده و تاثیر کمتری بر روی استحکام‌دهی می‌گذارند. در نرخ‌های سرد کردن بیشتر، V(CN) بیشتری در محلول باقی می‌ماند و بنابراین جزء کمتری از ذرات V(CN) رسوب کرده و استحکام‌دهی کاهش می‌یابد. برای یک ضخامت قطعه مشخص و محیط سرمایش، نرخ‌های سرمایش را می‌توان با افزایش یا کاهش دمای قبل از سرمایش به ترتیب افزایش یا کاهش داد. افزایش دما منجر به اندازه دانه آستنیت بالاتری می‌شود در حالیکه کاهش دما نورد را دشوارتر می‌کند.

محتوای منگنز و اندازه دانه فریت هم بر روی استحکام‌دهی فولادهای میکروآلیاژی تأثیر می‌گذارند. اثر منگنز بر روی یک فولاد وانادیومی نورد گرم شده در جدول ۱۲ نشان داده شده است. افزایش ۹/۰% محتوای منگنز استحکام زمینه را به دلیل استحکام‌دهی محلول جامد …

تعداد صفحات: ۳۸ صفحه فایل ورد

پاسخ دهید