دانلود پروژه فولادهای زنگ‌نزن

دانلود پروژه فولادهای زنگ‌نزن

دسته بندی: -

قیمت: 4000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

مقدمه

در پي پژوهش‌هاي گوناگون و متعدد در سراسر دنيا، زمينه‌هاي کاربردي جديدي براي فولاد زنگ‌نزن پديد آمده و در نتيجه توليد اين نوع فولادها افزايش يافته است. فولادهاي زنگ‌نزن نسبت به ساير فولاد‌ها در اتمسفر محيطي از نظر خوردگي مقاوم‌تر هستند. واژه زنگ‌نزن به مفهوم مقاومت به پوسيدگي، زنگ‌زدگي و حفره‌دارشدن در محيط‌های هواي مرطوب و محيط‌های آلوده گفته مي‌شود. طبيعت زنگ‌نزن اين فولادها در درجه اول از افزودن بيش از ۱۲ درصد وزني کروم به آنها نتيجه مي‌شود. اين مقدار کروم، تشکيل يک لايه محافظ پيوسته اکسيدي غني از کروم را بر روي سطح تضمين مي‌کند.در عمل فولادهاي زنگ‌نزن ممکن است حدود ۹% وزني کروم نيز داشته باشد، که آنها را در دماي محيط در برابر خوردگي عمومي محافظت می‌نمايد. فولادهاي زنگ‌نزن بر حسب ريز‌ساختارشان به انواع فريتي، مارتنزيتي، آستنيتي و دو‌فازي (آستنيتي و فريتي) تقسيم شده‌اند. به علاوه تعدادي فولادهاي زنگ‌نزن رسوب سختي‌پذير مارتنزيتي و آستنيتي نيز وجود دارند که اغلب تحت نام فولادهاي زنگ‌نزن رسوب سختي‌پذير تقسيم‌بندي مي‌شوند.

۳-۲ انواع فولاد هاي زنگ‌نزن

۳-۲-۱ فولادهاي زنگ‌نزن آستنيتي

در اين فولاد حضور نيکل به ميزان ۶ تا ۲۲ درصد مهم و ضروري است که پايدارسازی آستنيت را به‌دنبال دارد. فولادهاي زنگ‌نزن گروه آستنيتي قابليت سخت‌شدن تحت عمليات حرارتي را ندارند. به علت حضور آستنيت باقيمانده در دماي اتاق نوع آستنيتي بسيار انعطاف‌پذير است و معمولاً خاصيت مقاومت به خوردگي بهتري نسبت به نوع فريتي دارد. بسياري از فولادهاي زنگ‌نزن آستنيتي براي جلوگيري از خوردگي بين دانه‌اي نياز به يک عمليات حرارتي مخصوص و ترکيب شيميايي اصلاح شده دارند]۷،۸و۹[.در جدول(۳-۱) ترکيب شيميايي تعدادي از فولادهاي زنگ‌نزن آستنيتي آورده شده است. آلياژهايي که با نيتروژن استحکام يافته‌اند معمولا با اضافه شدن پسوند N به نامگذاري سري‌هاي ۳۰۰AISI نشان داده مي شود.

خواص ضربه‌اي دماي پايين براي اين آلياژها خوب است به طوري که باعث استفاده از آن‌ها در کاربردهاي سرمازايي شده است. فولادهاي زنگ‌نزن آستنيتي به طور قابل توجهي با کار سرد، استحکام‌دهي مي‌شوند، آنها اغلب در کاربردهايي استفاده مي‌شوند که نياز به مقاومت به …

تعداد صفحات: ۱۱ صفحه فایل ورد

پاسخ دهید