دانلود مقاله عملیات لیزری برای جلوگیری از خوردگی پوشش‌های طلای اتصالات الکتریکی

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

8000 تومان – خرید

چکیده

موادی که در اتصالات الکتریکی به کار برده می‌شوند از جنس آلیاژ مس هستند (برنج یا برنز) که با روش آبکاری دو لایه پوشش هم بر روی آن‌ها نشانده می‌شود، لایه اول از جنس نیکل بوده (لایه‌ی نفوذی) و لایه‌ی دوم از جنس طلاست (لایه‌ی مقاوم در برابر خوردگی). روزنه‌هایی در پوشش نیکل و طلا وجود دارد که منجر به خوردگی زیرلایه‌ای می‌گردد.

برای اصلاح ساختار پوشش طلا، عملیات سطحی لیزری بر روی انجام شده است. ابتدا از یک لیزر اکسایمر (دی‌مر تحریک شده) استفاده شده است چون ضریب جذب فوتون آن از محدوده‌ی ماورای بنفش بالاتر است و در ثانی اشعه‌ی لیزر آن به صورت یکنواخت برای عملیات سطحی عمل می‌کند. هدف این عملیات سطحی محدود کردن تخلخل لایه‌ی طلاست که این تخلخل منشأ حفرات خوردگی می‌باشد؛ هدف دیگر آن صاف کردن سطح تا حدی است که زبری سطح از از ایجاد اتصال صحیح الکتریکی جلوگیری نماید.

اثر عملیات لیزری طبق پارامترهای مختلف سطحی بررسی می‌شود (پارامترهایی چون زبری زیرلایه، ضخامت دو پوشش متوالی نیکل و طلا). یک مدل عددی هم برای شبیه‌سازی اثر پارامتر اشعه‌ی لیزر بر روی ذوب سطحی مورد استفاده قرار گرفته است. تست خوردگی هم در محیط هوای مرطوب مصنوعی ایجاد شده که حاوی مقادیر کمی آلاینده‌ی (No2, SO2 و Cl2) بود انجام شد. روش‌های استفاده شده برای کنترل این اثرات میکروسکوپ نوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM هستند.

مقدمه

صنعت تولید قطعات غیرفعال یکی از زیر مجموعه‌های اصلی فرآیندهای الکترونیکی برای صنعت ارتباطات یا محاسبات می‌باشد. در رابط‌ها اتصالات الکتریکی از جنس آلیاژهای مس (برنج یا برنز) بوده که با یک پوشش نیکل (لایه‌ی نفوذی) و یک لایه پوشش طلا (لایه‌ی مقاوم به خوردگی) پوشانده شده‌اند.

بررسی مکانیزم خوردگی اتمسفری نیکل محافظت شده با طلا نشان داده است که حفراتی در لایه‌ی طلا وجود دارد که سبب فرآیند خوردگی لایه‌های زیری می‌شود [۱و۲]. این تخلخل احتمالاً به ساختار کریستالی خطی سلولی رسوب طلا …

تعداد صفحات: ۷ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۲

 

پاسخ دهید