دانلود مقاله ساخت لایه‌ی مسی نانوساختار شکل‌دهی الکتریکی شده به وسیله‌ی عملیات مکانیکی مبتنی بر امواج مافوق صوت

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

7000 تومان – خرید

چکیده

طبق نیاز به مواد با عملکرد بالا در دانش هوانوردی، لایه‌ی مس شکل‌دهی الکتریکی داده شده با ساختار نانو با استفاده از عملیات مکانیکی بعدی تحت شرایط لرزش مافوق صوت، به دست آمده است. ريزساختار لایه‌ی مس شکل‌دهی الکتریکی داده شده به وسیله‌ی میکروسکوپ نوری (OM)، میکروسکوپ الکتروني روبشي (SEM) و میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) دیده شده است. استحکام کششی به وسیله‌ی آزمون‌گر کششی ارزیابی شده است. مشخص شد که بلور حجمی لایه‌ی سطحی مس شکل‌دهی الکتریکی داده شده، پس از عملیات مکانیکی مبتنی بر امواج مافوق صوت (UMT)، به نانو بلور (با ابعاد حدود ۱۰نانو متر) تغییر یافته است، ولی کل ساختار تک بلوری هم چنان باقی می‌ماند. استحکام کششی‌ای که لایه‌ی مس جدید از خود نشان می‌دهد دو برابر بهتر از لایه‌ی مسی شکل‌دهی الکتریکی داده شده‌ی معمولی است، در حالی که کرنش شکست ثابت باقی می‌ماند. علاوه بر آن ثابت شده است که ساز و کار استحکام دهی فرآیند UMT، ساز و کار استحکام دهی نابجایی است.

مقدمه

شکل‌دهی الکتریکی به عنوان یک تکنیک فرآیندی مخصوص، به علت هزینه‌ی پایین و دقت کپی کردن بالا برای ساخت اجزای فلزی استفاده شده است. به علاوه، محصول نهایی می‌تواند مستقیما با شکل‌دهی الکتریکی بدون فرآیندهای دیگری بدست آید. شکل‌دهی الکتریکی یک فناوری دقیق است و می‌تواند تقاضاهای صنعت را برای اجزای فلزی بسیار ریز، پیچیده و دقیق ارضا کند. بنابراین به صورت گسترده‌ای  در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، الکترون، مواد، هوانوردی و هوافضا، استفاده شده است. در سال‌های اخیر، آماده سازی مواد با عملکرد بالا به وسیله‌ی شکل‌دهی الکتریکی به تدریج به موضوع داغی تبدیل شده است [۳-۱].

روش‌های سنتی برای آماده سازی لایه‌های نانوساختار، مانند رسوب‌دهی الکتریکی پالسی [۴]، آبکاری لیزری [۵] و آبکاری فواره‌ای (جت) [۶]،  معمولا محدود به شرایط عملیات، دمای بالا و خلاء هستند. روش دیگر برای به دست آوردن رسوبات الکتریکی نانو ساختار، آبکاری الکتریکی مبتنی بر امواج ما فوق صوت است. مطالعات زیادی …

تعداد صفحات: ۵ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۰

پاسخ دهید