دانلود مقاله ساختار و خواص حفاظتی پوشش‌های TiO2 بدست آمده با استفاده از روش سل-ژل

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید

چکیده

این مقاله روشی برای بدست آوردن پوشش‌های TiO2 از یک فاز مایع ارائه می‌دهد. پیش‌ماده تترا ایزوپروپیل ارتوتیتانات Ti(C3H7O)4 استفاده شد. تحلیل پراش اشعه‌ی ایکس نشان داد که پوشش TiO2 از نوع روتیل بود. آزمایشات پلاریزاسیون نشان داد که پوشش از هر دو فرآیند کاتدی و آندی جلوگیری می‌کند و نرخ خوردگی فولاد به اندازه‌ی ۱۰۰ برابر افت می‌کند که با نرخ خوردگی سطح فولاد بدون پوشش مقایسه شد. اندازه‌گیری‌های طیف‌سنجی امپدانس الکتروشیمیایی برای بررسی حفاظت خوردگی پوشش استفاده شد و نشان داد که فیلم‌های TiO2 نشانده شده خواص سدی ضعیفی داشته و دارای عیوب پوششی می‌باشد که باعث پراکندگی قابل توجهی در نتایج می‌گردد.

مقدمه

برای سال‌های متمادی علاقه‌ی زیادی به پوشش‌های سرامیکی مواد مختلف وجود داشت. این علاقه با افزایش تعداد کاربردهای این پوشش‌ها و روش‌های آماده‌سازی همراه بود.  اخیراً در بین روش‌های غیر مرسوم لایه‌نشانی چنین چوشش‌هایی به صورت مستقیم از فازهای گاز و مایع، مهم‌ترین روش‌ها به ترتیب عبارتند از روش‌های رسوب شیمیایی بخار فلزی-آلی (MOCVD) و روش سل-ژل [۱-۴]. یکی از مهم‌ترین مزایای روش سل-ژل امکان استفاده از عملیات پوشش‌دهی ساده مانند غوطه‌وری قطعه در محلول و در ادامه خشک کردن چرخشی، یا پاشش محلول بر روی سطح درست قبل از تشکیل ژل می‌باشد. فرآیند لایه‌نشانی سل-ژل نیازمند دمای نسبتاً پایین‌تر و تجهیزات کمتری در مقایسه با مثلاً رسوب شیمیایی بخار می‌باشد بنابراین به طور قابل توجهی ارزان‌تر است. شاید مهم‌ترین مزیت روش سل-ژل که در روش‌های متداول پوشش‌دهی موجود نیست امکان کنترل ریزساختار فیلم پوشش می‌باشد یعنی کنترل اندازه و حجم تخلخل‌ها و مساحت سطحی پوشش.

پوشش‌های دی‌اکسید تیتانیوم را می‌توان بر روی زیرلایه‌های مختلف نشاند. این پوشش‌ها سخت و مقاوم به حملات شیمیایی بوده، ثابت دی‌الکتریک بالایی داشته و ضریب شکست نور بالایی دارند بنابراین بدر صنایع الکترونیک و نوری به طور وسیعی استفاده می‌شوند. پوشش‌های دی‌اکسید تیتانیوم …

تعداد صفحات: ۳ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۱

پاسخ دهید