دانلود مقاله ریزساختار و خواص مکانیکی نانوکامپوزیت‌های Al2O3/SiC زینتر شده در فشار بالا

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

7000 تومان – خرید

چکیده

نانوکامپوزیت‌های Al2O3/SiC توسط زینترینگ پرفشار و نانوپودرهای α-Al2O3 و β-SiC به عنوان مواد خام سنتز شدند. ریزساختار و خواص مکانیکی نمونه‌های زینتر شده با استفاده از پراش اشعه‌ی ایکس (XRD)، میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) بررسی شدند. یافته‌ها نشان می‌دهند که زینترینگ پرفشار یک روش زینترینگ مؤثر است که می‌تواند نانوکامپوزیت‌های Al2O3/SiC را در فشار بالا (۴٫۵ GPa) و دمای نسبتاً پایین (۱۰۰۰-۱۲۳۰°C) چگالیده کند. رشد سریع دانه‌ی Al2O3 عمدتاً توسط اثر جدایش دانه‌های با اندازه‌ی نانو SiC محدود شده است. نانوکامپوزیت‌های Al2O3/SiC مرزدانه‌ای، مرزدانه‌ی-درون دانه‌ای و نانو-نانوساختار را می‌توان با کنترل دمای زینترینگ و میزان β-SiC بدست آورد. نانوکامپوزیت‌های Al2O3/SiC بسیار چگالیده (AS5-1170) خواص مکانیکی عالی مدول کشسانی ۴۲۹٫۹GPa و نانوسختی ۳۰٫۷ GPa را نشان می‌دهد.

مقدمه

سرامیک‌های پایه Al2O3 به طور وسیعی در زمینه‌های مکانیکی، مهندسی شیمی، متالورژی، نظامی و الکترونیکی استفاده می‌شوند و این به خاطر خواص برجسته در دمای بالا، مکانیکی، دی‌الکتریکی، ضد اکسیداسیون، پایداری حرارتی و شیمیایی آن‌ها می‌باشد. در مقایسه با سرامیک‌های Al2O3 با دانه‌های با اندازه‌ی میکرو، همتاهای نانوساختار آن‌ها عملکرد بسیار بهتری از نظر استحکام خمشی، چقرمگی شکست، سختی و … نشان می‌دهند. بنابراین نانوکامپوزیت‌های پایه Al2O3 می‌توانند کاربردهایی در زمینه‌های مختلف پیدا کرده و توجه بسیاری به تولید این مواد معطوف شده است.

زینترینگ پرفشار (۱-۸ گیگاپاسکال)، که عمدتاً برای تولید الماس مصنوعی پلی‌کریستال استفاده می‌شود را می‌توان با وسایل فشاری شش سندانه و دو سندانه اجرا نمود. زینترینگ پرفشار به عنوان یک روش مؤثر برای حل مشکلات چگالش در سرامیک‌های نانوکریستال و دیگر مواد سرامیکی با پیوند کوالانسی (مانند Al2O3, SiC, Si3N4, BN, AlN خلوص بالا) مورد توجه قرار گرفته است. لیائو و همکاران [۳] سرامیک‌های Al2O3 نانوکریستال بسیار چگالیده (اندازه دانه‌ی کمتر از ۵۰ میکرومتر و چگالی نسبی بیش از ۹۸%) را تحت شرایط نگهداری ۱-۸ گیگاپاسکال فشار…

تعداد صفحات: ۵ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۳

پاسخ دهید