دانلود مقاله روش‌های دیسک چرخان و دیسک حلقه‌ای چرخان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

9000 تومان – خرید

مقدمه

در مطالعات سینتیکی فرآیندهای الکترود، یکنواختی شیب‌های غلظتی در جهت سطح الکترود و اطلاعات کمّی مربوط به این شیب‌ها لازم هستند. در بسیاری از موارد، روش الکترود دیسکی چرخان یک ابزار مؤثر برای برآورده شدن این الزامات فراهم می‌آورد. علاوه بر آن، این روش این امکان را فراهم می‌آورد که غلظت سطحی واکنش دهنده‌ها و محصولات به روش کنترل شده، با تغییر سرعت چرخش تغییر کند و بنابراین می‌توان از آن برای تعیین درجات وابستگی جریان به سرعت چرخش استفاده کرد بدون اینکه لازم باشد غلظت‌های بالک را تغییر داد.

یک پیشرفت روش دیسک چرخان به صورت پیکربندی حلقه-دیسک می‌باشد که شامل یک دیسک است که توسط یک حلقه‌ی هم مرکز با فاصله‌ی کم احاطه شده است و حلقه و دیسک در یک صفحه قرار داشته و توسط یک غلاف عایق نازک از هم جدا شده‌اند. الکترود چرخان حلقه-دیسک به خوبی برای مطالعه‌ی واکنش‌های الکترود شامل محصولات ناپایدار یا میانی مناسب می‌باشد. هنگامیکه مارپیچ‌های مایع از دیسک در جهت سطح حلقه حرکت می‌کنند نمونه‌های تولید شده بر روی دیسک به صورت الکتروشیمیایی نظارت می‌شوند. غلظت نمونه‌های مورد نظر در سراسر سطح حلقه میانگین‌گیری شده و می‌توان در بیشتر موارد توسط فرآیندهای زیر آن‌ها را تعیین کرد:

  1. نگهداشتن پتانسیل حلقه در مقداری که معکوس کردن فرآیند منجر به تشکیل نمونه‌های مورد نظر شود و اندازه‌گیری جریان حلقه.
  2. ساختن حلقه از فلزی که برای تکمیل فرآیند کلی الکترود مطلوب باشد و منجر به تشکیل ماده‌ی میانی مورد نظر بر روی دیسک شود یا برای اکسیداسیون یا کاهش اضافی محصول مناسب باشد. نگهداشتن حلقه در یک پتانسیل ثابت مناسب برای این حالت یا اسکن از طریق یک محدوده‌ی پتانسیل مناسب و اندازه‌گیری جریان حلقه.

روش‌های دیسک و حلقه-دیسک چرخان هم اکنون استفاده‌ی قابل توجهی در مطالعات سینتیکی یافته‌اند همچنین زمانیکه الکترودهای جامد لازم هستند برای آنالیز …

تعداد صفحات: ۸ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۱۹۶۶

پاسخ دهید