دانلود مقاله رنگ‌زدایی پساب نساجیِ با آلودگی بالا توسط فرآیند اکسیداسیون الکتروشیمیایی غیرمستقیم

دسته بندی: - -

قیمت: 6000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

چکیده

تحقیق حاضر تلاش دارد که یک پساب منسوجات مصنوعی حاوی رنگ ایندیگو را توسط اکسیداسیون الکتریکی غیرمستقیم تصفیه کند. فرآیند تخریب الکتروشیمیایی با استفاده از گرافیت به عنوان کاتد و فولاد زنگ‌نزن به عنوان کاتد انجام شد. اثر pH پساب خروجی، غلظت الکترولیت تقویت کننده و دانسیته‌ی جریان بر روی تخریب آلاینده مورد مطالعه قرار گرفت. بهترین زدایش ترکیبات آلی موجود در پساب در pH 13، غلظت الکترولیت کم و دانسیته‌ی جریان (به ترتیب ۰٫۱M و ۲۰۰ mA) بدست آمد. COD و درصد زدایش رنگ به ترتیب ۷۵% و ۴۳% بود. به دلیل مؤثر بودن این روش و راحتی عملیات، می‌توان آن را برای تصفیه‌ی حجم زیاد پساب نساجی و در مقیاس صنعتی بکار برد.

مقدمه

آلاینده‌های رنگی صنعت نساجی یک منبع مهم آلودگی‌های محیطی هستند. این آلاینده‌ها مشکلات جدی را به دلیل رنگ قوی، COD بالا و زیست فروپاشی کم بوجود می‌آورند. این پساب‌های خروجی معمولاً حاوی رنگ‌هایی چون ایندیگو بوده که یک رنگ معروف بدون زیست فروپاشی است و نگرانی‌هایی محیطی را ایجاد می‌کند. بنابراین بیشتر روش‌های سنتی تصفیه‌ی پساب دیگر جوابگو نیستند. روش الکتروشیمیایی و کاربرد آن در تصفیه‌ی پساب به شکل فزاینده‌ای جذاب شده است چون مزیت‌هایی مخصوصاً برای زدایش رنگ دارد. اثر الکترولیتی ممکن است تحت تأثیر pH، غلظت الکترولیت، دانسیته‌ی جریان و … قرار گیرد. در نتیجه مطالعه‌ی این عوامل و درک اینکه چگونه اکسیداسیون الکتروشیمیایی را مؤثرتر کنیم ضروری است. بنابراین در تحقیق حاضر ما بررسی رنگ‌زدایی و معدنی کردن محلول‌های آبی پساب نساجی ایندیگو توسط اکسیداسیون الکتروشیمیایی و اثر پارامترهای آزمایشی بر روی زدایش رنگ و نیاز به کاهش شیمیایی اکسیژن (COD) را گزارش می‌کنیم.

فرآیند الکتروشیمیایی

آلاینده‌ها را می‌توان با انجام یک اکسیداسیون آندی مستقیم یا یک فرآیند اکسیداسیون غیرمستقیم از بین برد. شماتیک این دو فرآیند در شکل ۱ نشان داده شده است. در یک فرآیند اکسیداسیون آندی مستقیم، آلاینده‌ها ابتدا بر روی سطح آند جذب شده و سپس توسط واکنش آندی انتقال الکترون تخریب می‌شوند. نرخ اکسیداسیون …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۰

پاسخ دهید