دانلود مقاله رابطه بین کیفیت و خصوصیات جوش نقطه‌ای

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

9000 تومان – خرید

چکیده

استحکام یک جوش نقطه‌ای را می‌توان با خصوصیات هندسی و خواص مکانیکی جوش تعیین کرد. استحکام یک جوش نقطه‌ای مقاومتی با خصوصیات فیزیکی جوش تعیین می‌شود. با این وجود ایجاد یک رابطه عمومی توسط آزمایش بین خصوصیات قابل اندازه‌گیری یک جوش و کیفیت جوش بسیار مشکل است. متغیرهای بسیار زیاد و نامطمئنی تجربی از ایجاد چنین رابطه‌ای جلوگیری می‌کند. یک آزمایش شبیه‌سازی کامپیوتری در این تحقیق با استفاده از مفهوم طراحی آزمایشات انجام شد تا نقص بررسی‌های تجربی معمولی جبران شود. روابط کیفی ایجاد شدند تا هندسه جوش و خصوصیات مکانیکی آن را به استحکام تحت بارگذاری برشی آن مرتبط سازند.

مقدمه

کیفیت جوش نقطه‌ای به خوبی تعریف نشده است و معمولاً بر حسب الزامات کاربردی یک جوش اندازه‌گیری می‌شود. این اندازه‌گیری ممکن است کیفی و یا کمی باشد. عموماً خصوصیات کاربردی جوش بایستی شامل استحکام استاتیک و دینامیک باشند. استحکام کششی-برشی، استحکام سطح مقطع کششی، و استحکام پوسته نمونه‌هایی از استحکام استاتیک هستند و استحکام ضربه‌ای و خستگی معمولاً به استحکام دینامیک مربوط هستند. با این وجود به دلایل عملی تنها تست‌های کششی-برشی در بیشتر موارد انجام می‌شوند. معمولاً استحکام یک اتصال جوش نقطه‌ای شده اغلب مرتبط با خصوصیات فیزیکی جوش می‌باشد. علاوه بر اندازه گرده جوش (که معمولاً پس از یک تست پوسته بدست می‌آید)، همانطور که در شکل ۱ نشان داده شده است، خصوصیات جوش معمولاً مربوط به اندازه قلنبه/گرده، اندازه ناحیه متاثر از گرما (HAZ)، نفوذ، فرورفتگی، جداسازی ورقه و خواص ماده هستند (مرجع ۱). با این وجود تنها اندازه گرده بطور وسیعی به عنوان رابطه خصوصیات-استحکام استفاده شده است. دیگر خصوصیات جوش به ندرت استفاده می‌شوند عمدتاً بدین دلیل که واضح نیست که این خصوصیات چگونه کیفیت یا استحکام یک جوش نقطه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اسپینلا (مرجع ۲) پیشنهاد کرد که جوش‌های خوب جوش‌هایی با گرده‌های بزرگ و استحکام کششی بالا بدون زایده یا گرده جزئی هستند. در تحقیق نیوتن …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۳

پاسخ دهید