دانلود مقاله درک فیزیکی رشد دانه فریت در حین جوشکاری فولادهای بدون بین‌نشینی

دسته بندی: - -

قیمت: 13000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

13000 تومان – خرید

چکیده

رشد غیرطبیعی دانه در ناحیه متاثر از گرما (HAZ) در حین جوشکاری فولادهای بدون بین‌نشینی (IFS) در تحقیق قبلی ما گزارش شد [۱]. مشاهدات اتصالات جوشکاری نشان می‌دهد که دانه‌های بسیار درشتی نزدیک به خط ذوب وجود دارند و این دانه‌ها در جهت جریان گرما رشد کرده‌اند. این فرآیند در فولادهای بدون بین‌نشینی خاصی در یک فاصله مشخص از خط ذوب رخ می‌دهد و منطبق با نواحی که در آن‌ها حداکثر دمای بدست آمده کمی بیشتر از Ac3 (دمای استحاله گاما به آلفا) می‌باشد. در ناحیه رشد ندانه اندازه دانه‌های اندازه‌گیری شده گریدهای مختلف فولاد طبق شرایط جوشکاری از ۱۵۰ میکرومتر تا ۵۰۰ میکرومتر متغیر است [۱ و ۲]. این رشد غیرطبیعی دانه با استفاده از دو پارامتر تفسیر شد، گرادیان دمایی (G) که شامل «نیروی محرکه» می‌باشد و نرخ جابجایی همدمای Ar3 بر حسب رقابت بین جوانه‌زنی و رشد در شیب دمایی. به وضوح رشد سریع دانه‌های فریت می‌تواند تنها در صورتی رخ دهد که استحاله گاما به آلفا توسط ناخالصی‌های موجود در رسوبات محدود نشود.

این تحقیق یک روش اولیه برای اثبات اثر حالت رسوبی بر روی رشد غیرطبیعی دانه در شیب دمایی ایجاد شده در حین جوشکاری ارائه می‌دهد.

مقدمه

فولادهای بدون بین‌نشینی بسیار کم کربن (ULC, IFS, <15-20 ppm) با افزودن عناصر تشکیل دهنده کاربید، نیترید و سولفید مانند تیتانیوم، بور و نیوبیوم در یک گاززدای خلأ RH-OB تولید می‌شوند. در مورد فولادهای بدون بین‌نشینی با افزودنی تیتانیوم، عناصر کربن، نیتروژن و گوگرد رسوبات مختلفی مانند TiN, TiS, Ti4C2S2 و TiC تشکیل می‌دهند دیگر عناصر آلیاژی هم (Mn, P) می‌توانند رسوبات از نوع MnS و Ti-Fe-P تشکیل دهند. حجم جزئی این رسوبات بسیار کم می‌باشد (در حد ۱۰-۱۰). علاوه بر آن این رسوبات نسبتاً درشت هستند (بین ۱۰ تا ۴۰۰ نانومتر). افزایش استحکام ایجاد شده در اثر رسوب سخت کننده به این رسوبات در حدود MPa 5-1 است و قابل …

تعداد صفحات: ۱۳ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۹

 

پاسخ دهید