دانلود پروژه خوردگی جوش‌های فولاد زنگ‌نزن دوگانه

دانلود پروژه خوردگی جوش‌های فولاد زنگ‌نزن دوگانه

دسته بندی: -

قیمت: 18000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

18000 تومان – خرید

فهرست

مقدمه
توسعه‌ی فولاد زنگ‌نزن دوگانه و نامگذاری گرید
ریزساختار و خواص
ملاحظات عمومی جوشکاری
رفتار خوردگی جوش
رفتار خوردگي جوش آلیاژ ۲۲۰۵
مراجع

مقدمه

فولادهای زنگ‌نزن دوگانه، آلیاژهای دوفازی بر پایه‌ی سیستم Fe-Cr-Ni هستند. این مواد معمولاً شامل مقادیر تقریباً برابر فریت مکعب مرکزدار (bcc) و آستنیت مکعب وجوه مرکزدار (fcc) در ریزساختارشان هستند و دارای میزان کربن کمی (کمتر از wt% 0.03) و افزودنی‌های مولیبدن، نیتروژن، مس و یا تنگستن هستند. مقادیر کروم و نیکل به ترتیب حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و ۴ تا ۸ درصد هستند.

فولادهای زنگ‌نزن دوگانه چندین مزیت نسبت به فولاد زنگ‌نزن آستنیتی معمولی دارند. گریدهای دوگانه مقاومت بالایی به ترک خوردگی تنشی کلریدی (Cl SCC) دارند و مقاومت عالی به حفره‌دار شدن و خوردگی شیاری دارند و استحکام آن‌ها تقریباً دو برابر فولادهای آستنیتی معمول است و تنها نصف میزان کروم فولادهای آستنیتی معمول را دارند و حساسیت کمتری به نوسانات قیمت نیکل دارند. هر چند که مشکلاتی در جوشکاری آلیاژهای دوگانه وجود دارد پیشرفت قابل توجهی در تعریف پارامترهای صحیح و اصلاحات شیمیایی برای رسیدن به جوش‌های سالم صورت گرفته است.

توسعه‌ی فولاد زنگ‌نزن دوگانه و نامگذاری گرید

آلیاژ اصلی در خانواده‌ی فولاد زنگ‌نزن دوگانه S32900 (نوع ۳۲۹) بود که حاوی ۲۵% کروم، ۳ تا ۴ درصد نیکل و ۱٫۵% مولیبدن اسمی بود. این آلیاژ که در دهه‌ی ۱۹۳۰ وارد شد، به دلیل میزان کروم و مولیبدن بالا، مقاومت به خوردگی موضعی خوبی دارد. با این حال زمانی که این گرید جوشکاری می‌شود، تعادل بهینه‌ی آستنیت و فریت را از دست می‌دهد و در نتیجه مقاومت به خوردگی و چقرمگی آن کاهش می‌یابند. با اینکه این خواص را می‌توان توسط عملیات حرارتی پس از جوشکاری (PWHT) بازیابی کرد، بیشتر کاربردهای S32900 و دیگر گریدهای دوگانه‌ی ساخته شده، از ماده‌ی با تابکاری کامل بدون جوشکاری اضافی استفاده می‌کنند.

در دهه‌ی ۱۹۷۰، این مشکل از طریق استفاده از نیتروژن به عنوان یک افزودنی آلیاژی مهار شد. ورود فناوری کربن‌زدایی آرگون-اکسیژن (AOD) اجازه‌ی کنترل دقیق و اقتصادی نیتروژن در فولاد زنگ‌نزن را می‌دهد. با وجود اینکه نیتروژن …

تعداد صفحات: ۲۸ صفحه فایل ورد

پاسخ دهید