دانلود مقاله جوشکاری لیزری آلیاژهای آلومینیوم ۵۰۸۳ و ۶۰۸۲ تحت شرایط هدایتی

دسته بندی: - -

قیمت: 16000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

16000 تومان – خرید

چکيده

در اين تحقيق، نمونه‌های آلومینیوم ۵۰۸۳-T0 و ۶۰۸۲-T6 تحت شرایط هدایتی با لیزر دیودی پرتوان جوشکاری شدند. تأثیر متغیرهای آزمایشی مانند توان لیزر و نرخ جوشکاری خطی بر روی اندازه و خواص دانه‌های جوش لب به لب مطالعه شده است. علاوه بر اندازه‌گیری عمق و عرض دانه‌های جوش، ریزساختار، پروفایل میکروسختی و مقاومت به خوردگی آن‌ها نیز تحلیل شده است. نتایج بدست آمده امکان تعریف شرایط آزمایشگاهی را فراهم می‌کند که کیفیت خوبی برای جوش‌های لب به لب ایجاد نموده‌اند و نیز نفوذ آن‌ها از مقادیر مشاهده شده در منابع مطالعاتی تحت رژیم هدایتی بیشتر بوده است. حداکثر مقادیر نفوذ ۳ و ۲٫۳ میلیمتر به ترتیب برای ۵۰۸۳ و ۶۰۸۲ بدست آمدند. بعلاوه، یک عبارت ریاضی ساده مربوط به عمق جوش (d) با توان لیزر (P) و نرخ فرآیند (v) پیشنهاد شده است: d=(Pbb)/(av)−(ba)/a  مقادیر a, a′, b و ′b برای هر دو آلیاژ و تحت شرایط آزمایشگاهی بکار رفته ثابت هستند. مقادیر این ضرایب از انطباق با مقادیر تجربی عمق جوش‌های لب به لب ۵۰۸۳ و ۶۰۸۲ تخمین زده شده‌اند که تحت شرایط هدایتی جوشکاری شده‌اند.

مقدمه

جوشکاری لیزری یک فناوری نویدبخش برای بسیاری از بخش‌های صنعتی است چون امکان اتصال و تعمیر مواد مختلف را دارد. جوشکاری لیزری در مقایسه با دیگر فناوری‌های اتصال مرسوم معایبی دارد مثلاً هزینه‌ی بالای تجهیزات، الزامات شدید مربوط به تنظیم اشعه‌ی لیزر و همراستاسازی نمونه‌ها. با این حال جوشکاری لیزری مزایای مهمی در مقایسه با دیگر فناوری‌ها دارد مثلاً گرمای ورودی کم، توانایی تمرکز موقعیتی بالا، سرعت جوشکاری بالا، انعطاف‌پذیری زیاد، کیفیت جوش بالا و نرخ تولید زیاد.

در جای دیگر گزارش شده است [۱]، [۲] و [۶] که جوشکاری لیزری را می‌توان توسط دو رژیم مختلف انجام داد: جاکلیدی شکل و هدایتی. حالت جاکلیدی شامل بکارگیری توان کم دانسیته بوده و معمولاً منتج به دانه‌های جوشکاری باریک‌تری نسبت به حالت …

تعداد صفحات: ۱۰ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۹

پاسخ دهید