دانلود مقاله جهت‌گیری مغناطیسی رس نانترونیت در پراکندگی آبی و اثر آن بر روی نفوذ آب

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

9000 تومان – خرید

چکيده

نرخ نفوذ آب در پراکندگی‌های رس رقیق، به غلظت ذره، اندازه، شکل، تجمع و اندرکنش‌های میان آب-ذره بستگی دارد. از آنجاییکه ذرات رس نانترونیت از نظر مغناطیسی موازی با میدان مغناطیسی جهت می‌گیرند، ناهمسانگردی خودنفوذی جهت‌دار را می‌توان در هر پراکندگی ایجاد نمود. در اینجا ما نفوذ آب در پراکندگی‌های رس نانترونیت ورقه‌ای شده را با NMR نفوذی و پروفایل‌های تصویربرداری وابسته به زمان ۱H-NMR مطالعه می‌کنیم. غلظت رس پراکندگی بین ۰٫۳ و ۰٫۷ درصد حجمی متغیر بود. پس از همراستایی مغناطیسی ذرات خاک رس در این پراکندگی‌ها حداکثر تفاوت ۲۰% بین ضرایب خودنفوذی موازی و عمود در پراکندگی با ۰٫۷ درصد حجمی رس اندازه‌گیری شد. یک روش برای اندازه‌گیری نفوذ آب در پراکندگی در غیاب میدان مغناطیسی (جهت‌گیری اتفاقی رس) ایجاد شد چون این کار با نفوذ استاندارد NMR امکان‌پذیر نیست. با این وجود، هیچ اثر قابل ملاحظه‌ای در ضریب خودنفوذی بین پراکندگی‌های اتفاقی و همراستا شده قابل مشاهده نبود.

مقدمه

پراکندگی‌های رس به طور وسیعی استفاده می‌شوند برای مثال در حفاری چاه نفت [۱]، بسته‌بندی مواد غذایی [۲] و مواد درزبندی برای مواد زاید [۳] یا محفظه‌ی زباله‌های هسته‌ای [۴]. پراکندگی‌های رس کلوئیدی، هیدروژل‌ها و کامپوزیت‌ها طی دو دهه‌ی گذشته به عنوان جایگزین‌های ممکن برای سوخت فسیلی پدیدار شده‌اند که از محلول‌های پلیمری و ژل‌ها مشتق شده‌اند [۵-۷].

رس نانترونیت یک کانی آلومینوسیلیکات طبیعی است که حاوی صفحات با ضخامت ۰٫۷ نانومتر و عرض       ۲۵-۱۰۰۰ نانومتر بوده و شامل دو لایه‌ی چهاروجهی سیلیسیوم می‌باشد که یک لایه‌ی هشت‌وجهی را در بر گرفته‌اند که میزبان یون‌های مختلفی می‌باشد (Al3+, Mg2+  و  Fe3+). نانترونیت که غنی از یون‌های آهن (III) می‌باشد، هم در جهت میدان‌های الکتریکی [۸] و هم مغناطیسی [۹-۱۲] همراستا می‌گردد. پراکندگی‌های رس معمولاً حاوی دانه‌های صفحات رس با انباشتگی رو-در-رو هستند. با این وجود، تحت شرایط خاص این‌ها را می‌توان جدا کرد (متورق نمود) که پراکندگی‌های صفحات رس منفرد را تشکیل می‌دهند. میشوت و همکاران با افزایش …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۵

پاسخ دهید