دانلود مقاله جلوگیری از خوردگی میکروبی در تأسیسات آبی با بکار بردن پوشش نانوذرات TiO2

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

8000 تومان – خرید

چکيده

تمام کشورهای سراسر دنیا هر ساله مقادیر زیادی از درآمدهای ناخالص ملی‌شان را برای جلوگیری از خوردگی یا برای فائق آمدن بر اثرات آن خرج می‌کنند که اغلب حدود ۱% تا ۵% محصول ناخالص ملی‌شان را شامل می‌شود. خوردگی میکروبی (MIC) یکی از انواع خوردگی است که ۴۰% اتلاف خوردگی را شامل می‌شود. بنابراین کاربرد فناوری‌های جدید به منظور کاهش اثرات خوردگی بیولوژیک و مواجه شدن با اثرات آن لازم است. با در نظر گرفتن این قاعده که MIC بخش زیادی از تخریب خوردگی را به خود اختصاص می‌دهد این تحقیق بر روی این نوع خوردگی متمرکز شده است.

در این تحقیق تلاش داریم که از تشکیل زیست‌لایه جلوگیری کنیم که دلیل اصلی خوردگی بیولوژیک با استفاده از پوشش TiO2 می‌باشد. TiO2 یک ماده‌ی فتوکاتالیست است که می‌تواند رادیکال‌های هیدروکسیل آزاد و یون‌های فوق اکسیدی را با گرفتن انرژی از تابش نور ماورای بنفش تولید کند. این رادیکال‌های تولید شده اکسیدان‌های بسیار قوی هستند که باعث اکسیداسیون مواد آلی شده و در غشاهای سلولی نفوذ کرده و آن‌ها را تخریب می‌کنند و باعث نابودی ماده‌ی آلی و در نهایت جلوگیری از رشد لایه‌ی بیولوژیک می‌شوند.

در این تحقیق فیلم‌های نازک TiO2 با فعالیت ضدباکتریایی بر روی کشوهای شیشه با استفاده از روش سل-ژل تهیه شدند (عرض=۲٫۵cm، طول=۱۰cm). نمونه‌های با پوشش TiO2 و نمونه‌های شاهد بدون پوشش TiO2 در آب حاوی انواع مختلف میکروارگانیسم‌ها قرار داده شدند که در معرض تابش ماورای بنفش-مرئی قرار داشت. برای مطالعه‌ی ضخامت و میزان تشکیل زیست لایه، روش توزین بکار رفته است. تحلیل داده‌ها نشان داد که رشد زیست لایه بر روی نمونه‌های شاهد بیشتر از نمونه‌های پوشش بود. بنابراین این تحقیق نشان می‌دهد که استفاده از پوشش TiO2 یک روش مؤثر برای جلوگیری از MIC می‌باشد.

مقدمه

برخی میکروارگانیسم‌ها مانند باکتری و جلبک بر روی سطوح فلز می‌چسبند و معمولاً طی ۳ روز یک زیست لایه …

تعداد صفحات: ۹ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۰

پاسخ دهید