دانلود مقاله تهیه‌ی کامپوزیت‌های ویسکر WC-SiC توسط پرس گرم و خواص مکانیکی آن‌ها

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

8000 تومان – خرید

چکیده

کامپوزیت‌های ویسکر WC و SiC (0-30% SiC) در دمای ۱۵۵۰ تا ۱۸۰۰ درجه‌ی سانتیگراد با استفاده از روش پرس گرم معروف به زینتر پلاسمای جرقه‌ای تولید شدند. کامپوزیت‌های بدست آمده از لحاظ محصولات واکنش و ریزساختار و خواص مکانیکی مورد بررسی قرار گرفتند. افزودن مقدار اندکی SiC سبب رشد شدید دانه‌ی WC شد و چگالش آن را افزایش داد. فاز SiC پراکنده شده با بیش از ۱۰ درصد حجمی سبب رشد دانه‌ی WC شد. افزایش دمای زینترینگ سبب ضخیم شدن ویسکرهای SiC و کاهش نسبت طول به ضخامت آنها شد. سختی کامپوزیت با افزایش میانگین اندازه دانه‌ی WC کاهش یافت. مدول یانگ کامپوزیت‌های چگال با افزایش میزان SiC کاهش یافت. اضافه کردن ۳ تا ۵ درصد حجمی SiC سبب افزایش شدید چقرمگی شکست WC شد.

مقدمه

کاربید تنگستن WC ماده‌ای بسیار سخت و از نظر شیمیایی پایدار و مقاوم به خوردگی است و بیشترین مدول یانگ را در بین کاربیدهای فلزات انتقالی گروه‌های IV و V و VI داراست. این خواص بسیار مناسب برای ابزار برش، قالب‌ها و قطعات مقاوم به سایش با عملکرد بالاست. از آنجا که این ماده حتی با پرس گرم براحتی متراکم نمی‌شود، برای مقاصد عملی از زینترینگ فاز مایع کاربیدهای سمانته WC-Co استفاده می‌شود. چسب‌های فلزی مانند کبالت به شدت چقرمگی شکست آنها را افزایش می‌دهد اما سبب کاهش مدول یانگ، سختی و مقاومت به خوردگی می‌شود. با اضافه کردن WB-W2B یا W2C بدون داشتن موانع فوق دمای زینتر در پرس گرم کاهش می‌یابد. اما این مواد اضافی سبب بهبود چقرمگی شکست نمی‌شود.

همانطور که می‌دانیم ویسکرهای کاربید سیلیکون (SiCw) اثر بسیار مطلوبی بر بهبود چقرمگی شکست سرامیک‌ها به عنوان عامل تقویت کننده دارند. بعلاوه SiC بسیار سخت است و همانطور که گزارش شده است سختی در حد GPa 30-20 دارد. بنابراین SiC نامزد مناسبی برای ساخت سرامیک‌های پایه WC با خواص مکانیکی عالی است و علاوه بر این دمای زینترینگ را …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۸

پاسخ دهید