دانلود پروژه تاول هیدروژنی

دانلود پروژه تاول هیدروژنی

دسته بندی: -

قیمت: 15000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

15000 تومان – خرید

فهرست مطالب

  • مقدمه
  • غلظت بحرانی هیدروژن برای تاول هیدروژنی در فولاد زنگ‌نزن AISI 430
  • تاثیر فاز آخال و ذرات فاز دوم در تاول هیدروژنی در آهن
  • تاثیر ریزساختار در تاول هیدروژنی و ترک متعاقب آن در فولاد کربنی ساده
  • تاول هیدروژنی و تشکیل حباب در فلزات آمورف
  • مراجع

مقدمه

یکی از انواع تاثیرات مخرب هیدروژن بر روی فلزات تردی هیدروژنی (Hydrogen Embrittlement) است که موجبات سست شدن پیوند اتمی فلزات را فراهم می‌آورد که اگر با تنش‌های استاتیکی و یا سیکلی همراه گردد موجبات ایجاد ترکهای خوردگی تنشی و خوردگی خستگی را فراهم می‌آورند.

احتمال بوجود آمدن تردی هیدروژنی با افزایش استحکام فولاد افزایش یافته، در دمای محیط بیشترین سرعت پیشروی ترک حادث می‌گردد.

کلاً بحث در خصوص روش‌های پیشگیری از این نوع خوردگی طولانی و عمیق است که استفاده از آلیاژهای مناسب، انجام عملیاتهای حرارتی، استفاده از پوششها و ممانعت‌کننده‌های شیمیایی را شامل می‌گردد.

آلیاژهای فولاد زنگ نزن فریتیک، آلومینیوم، تیتانیوم، نیکل و مس مورد حمله هیدروژن واقع می‌شوند، که فولاد زنگ نزن آستنیتی بخصوص سری AISI 316 جایگزین خوبی است.

در دماهای بالا تاثیرات مخرب هیدروژن را تردی فلز مایع (Liquid Metal Embrittlement) می‌نامند.

غلظت بحرانی هیدروژن برای تاول هیدروژنی در فولاد زنگ نزنAISI 430

غلظت هیدروژن و دانسیته‌ی تله‌ها با افزایش کار سرد افزایش یافت ولی نفوذ کاهش یافت. افزایش چگالی تله‌ها که در نتیجه‌ی کار سرد رخ می‌دهد مسئول کاهش نفوذ هیدروژن و افزایش غلظت هیدروژن می‌باشد. دانسیته‌ی تله‌ها از  برای نمونه‌ی کار سرد شده تا  برای نمونه‌ی آنیل شده متغیر بود. فولاد کار سرد شده به دلیل غلظت بیشتر هیدروژن و دانسیته‌ی تله به تاول هیدروژنی حساس‌تر بود، ولی برای نمونه‌ی آنیل شده هیچ تاولی مشاهده نشد.

تاول هیدروژنی در خطوط انتقال گاز ترش گزارش شده است. همچنین این مشکل برای برنج آلفا، فولاد با استحکام متوسط و فولاد AISI 304 در زمان اعمال جریان شارژ کاتدی هم گزارش شده است. آلومینیوم هم زمانی که …

تعداد صفحات: ۲۳ صفحه فایل ورد

پاسخ دهید