دانلود مقاله تاثیر فاز آخال و ذرات فاز دوم در تاول هیدروژنی در آهن

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

7000 تومان – خرید

چکیده

رابطه‌ی بین فاز ثانویه وذرات آخال و تاول‌های هیدروژنی یک آهن صنعتی از طریق مشاهده‌ی مستقیم تاول‌های باز توسط میکروسکوپ الکترونی روبشی با یک سیستم طیف‌سنجی تفرق انرژی (EDS) و یک آنالیز آماری بررسی شد. نتایج این تحقیق نشان داد که هر تاول یک محل جوانه‌زنی دارد و به صورت پیوسته یا ناپیوسته تحت فشار هیدروژن انتشار می‌یابد. اکثر محل‌های جوانه‌زنی (۸۸%) آخال یا ذرات فاز دوم هستند. ترکیبات آخال‌ها یا ذرات فاز دوم عمدتاً تیتانیوم، آلومینیوم، سیلیسیم، منگنز و گوگرد هستند. در این مقاله تشکیل تاول بررسی شده و یک مکانیزم جدید برای جوانه‌زنی، رشد و ترکیدن تاول‌های هیدروژنی پیشنهاد شده است.

مقدمه

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که انواع متفاوتی از مواد کریستالی که در معرض هیدروژن قرار می‌گیرند به تاول هیدروژنی دچار می‌شوند. این نتایج پیشنهاد می‌دهد که تردی مربوط به اندرکنش هیدروژن و دیگر ناخالصی‌ها در مرزدانه است. دلیل تاول هیدروژنی چندین دهه است که مورد مطالعه قرای می‌گیرد و هنوز به طور کامل حل نشده است. گاروفالو و همکاران یک مکانیزم برای ریزترک‌های هیدروژنی در آهن و فولاد پیشنهاد کرده‌اند. «ترک‌های داخلی هیدروژنی در آهن و فولاد توسط گاز هیدروژن در حفرات یا ریزترک‌ها  انتشار می‌یابند که ممکن است توسط تغییر شکل پلاستیک تشکیل شده باشند». این احتمال وجود دارد که این ریزترک‌ها از یک تجمع نابجایی ناشی شده باشند که توسط استروه پیشنهاد شده است. در این مدل، نقش دیگر انواع دام‌های هیدروژنی مانند فاز ثانویه یا ذرات ناخالصی کم ارزش جلوه داده شد. چن پیشنهاد کرد که دلیل پوسته‌ای شدن ممکن است تخلخل‌های درست نشده‌ی شمش‌ها باشد. ولی قطعات آهنی که در خلا ناخالصی‌زدایی می‌شوند هم زمانی که در معرض هیدروژن قرار می‌گیرند ممکن است پوسته‌ای شوند.

ویلد و همکاران نقش ناخالصی در ترک تاول هیدروژنی فولادهای خط لوله در محیط‌های سولفیدی را مشاهده کردند و دریافتند که جوانه‌زنی تاول در آخال‌های کشیده‌شده‌ی سولفید منگنز و آخال‌های شیشه‌ای سیلیسیم یا رسوب‌های بزرگ …

تعداد صفحات: ۵ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۸

پاسخ دهید