دانلود مقاله بررسی بازدارنده‌های خوردگی میدان‌های نفتی در محیط‌های حاوی CO2 : یک تحقیق سینتیکی

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

12000 تومان – خرید

چکیده

بازدارنده‌های خوردگی که تشکیل فیلم می‌دهند به طور وسیعی در کنترل خوردگی  فولاد در کارخانجات تولید نفت و گاز استفاده می‌شوند. کاربرد این بازدارنده‌ها مربوط به پایداری و تولید دوباره‌ی فیلم محافظ است. از زمانی که به سینتیک‌ها توجه شده است مکانیزم فعال آنها در حضور  هنوز کمتر فهمیده شده است. در این تحقیق برخی از فاکتورها که این مکانیزم را تحت تاثیر قرار می‌دهند به کمک منحنی‌های پلاریزاسیون و امپدانس الکتروشیمیایی، با استفاده از الکترود دیسکی چرخان و الکترودهای استوانه‌ای مطالعه شده‌اند. کاربرد یک بازدارنده‌ی تجاری در دسترس تشکیل دهنده‌ی فیلم که در پت-روبراس کمپانی برزیلی استفاده می‌شود بررسی شد. نتایج نشان می‌دهند که بازده بازدارنده به غلظت باقیمانده و شرایط جریان هیدرودینامیک بستگی دارد. نمودارهای امپدانس اطلاعاتی درباره رشد، پایداری و زوال فیلم بازدارنده نشان می‌دهند.

مقدمه

سیستم‌های عملیاتی مربوط به حفاری چاه‌های نفت با مشکلات خوردگی درگیر هستند که به طور خاص از حضور مقادیر بالای آب معدنی حاوی CO2 و یا H2S بوجود می‌آید که به همراه گاز طبیعی و نفت تولید می‌شوند. خوردگی CO2 یک فرآیند پیچیده است که مشخصه‌ی آن تخریب حفره‌ای در سیستم‌های استخراج و انتقال نفت مانند لوله‌ها و تجهیزات مربوطه است. این مکانیزم خوردگی هنوز به صورت کامل شناخته نشده است. بازدارنده‌هایی که فیلم تشکیل می‌دهند به طور وسیعی برای کنترل این نوع خوردگی استفاده شده‌اند.

از آنجاییکه بازدارنده‌های تشکیل دهنده‌ی فیلم با ایجاد یک فیلم آلی جذب شده بر روی سطح فلز عمل می‌کنند کاربرد آن‌ها به طور ذاتی با پایداری و بازتولید این فیلم محافظ پیوند خورده است و تابعی از شرایط خورنده‌ای است که این سیستم با آن سر و کار دارد. برای این ماده، غلظت CO2، دما و به طور خاص شرایط جریان هیدرودینامیک نقش مهمی در مکانیزم فعال این مواد بازی می‌کنند.

تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است تا بازدهی …

تعداد صفحات: ۸ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۱۹۹۶

پاسخ دهید