دانلود مقاله الکترود دیسکی چرخان تنگستنی در محلول‌های غلیظ قلیایی قوی: جنبه‌های الکتروآنالیتیکی

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

11000 تومان – خرید

چکیده

رفتار الکتروشیمیایی تنگستن در محلول‌های غلیظ قلیایی قوی (KOH با غلظت ۱۰-۱۰ مولار، ۱۱<pH<13) توسط روش الکترود دیسکی چرخان مورد مطالعه قرار گرفت. در این حالت بر خلاف حالتی که از محلول‌های قلیایی با غلظت کمتر استفاده می‌شود تشکیل فیلم پسیو مشاهده نشد. اندازه‌گیری‌های کرونوآمپرومتریک (آمپرسنجی بر حسب زمان) نشان دهنده‌ی ایجاد سریع شرایط حالت پایدار در ناحیه‌ی سطحی بود. با وجود پیچیدگی الکتروشیمیایی کل سطح، یک رابطه‌ی خطی بین جریان‌های محدود کننده‌ی آندی و غلظت یون‌های OH مشاهده شد که می‌توان از آن برای تعیین آسان و دقیق غلظت یون OH در pH های بالا که الکترود شیشه‌ای قابلیت اطمینان بالای خود را از دست می‌دهد استفاده کرد.

مقدمه

الکترود شیشه‌ای به صورت یک حسگر رایج برای تعیین میزان اسیدیته و بازیسیته‌ی محلول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر چند که «خطای قلیایی» قابل توجه آن در محلول‌های با pH بالا همیشه یک مشکل بوده است.

در دو دهه‌ی اخیر روش‌های ولت‌سنجی و آمپرسنجی تحت شرایط حالت پایدار مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا برای توسعه‌ی روش‌های غیر پتانسیل‌سنجی تعیین غلظت یون‌های OH بکار روند [۲۲-۲]. یک سری از مقالات کار شده توسط دنیل و همکاران [۱۷-۱۳] به تعیین ولت‌سنجی یون‌های هیدروکسید در محلول آبی با استفاده از میکروالکترود طلا [۱۶-۱۳] و الکترود دیسکی چرخان [۱۵] اختصاص داشت. این اندازه‌گیری‌ها شامل اکسیداسیون یون‌های OH تحت شرایط کنترل (محدود) شده توسط نفوذ بود. یک پنجره‌ی پتانسیل نسبتاً باریک حدود ۲/۰ ولت، با کنترل نفوذی اکسیداسیون یون OH بر روی الکترود طلا، در طرف با پتانسیل بالا توسط اکسیداسیون H2O محدود شده است که یک عامل تشدید کننده این فرآیند را نشان می‌دهد. ابوربی و همکاران [۱۸] اخیراً گزارش کردند که جریان اکسیداسیون یون‌های OH ممکن است توسط پیش عملیات شدید الکترود کاتدی، به قسمت کاتدی منتقل شود. بنابراین اندازه‌گیری قابل اطمینان غلظت OH با استفاده از الکترود طلا نیازمند کنترل دقیق حالت سطح می‌باشد مخصوصاً نسبت به پوشش سطحی توسط …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۱

 

پاسخ دهید