دانلود مقاله اصلاح سطحی مونل K-500 توسط فرآیند کاشت یون منبع پلاسما

دانلود مقاله اصلاح سطحی مونل K-500 توسط فرآیند کاشت یون منبع پلاسما
خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

خلاصه

سری مونل آلیاژهای پایه نیکل (نوع نیکل-مس) برای قطعاتی مثل یاتاقان‌ها و شفت‌های محیط‌های بسیار مغناطیسی جذاب هستند به دلیل ویژگی‌های غیرمغناطیسی بهمراه مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون عالی در دماهای سرویس عالی. متأسفانه، فناوری کنونی یاتاقان بر اساس استفاده از دو دسته مواد است، فولادهای آلیاژی سری ۵۰۰۰ و فولادهای زنگ‌نزن سری ۴۰۰ که هر دو مغناطیسی هستند. بنابراین، عملکرد موفقیت‌آمیز دستگاه‌های مغناطیسی نیازمند بکارگیری دسته‌ی جدیدی از مواد یاتاقان می‌باشد. برخی از مواد غیرآهنی مانند مونل ویژگی‌های سایشی عالی، به مانند مواد یاتاقان، نشان نداده‌اند.

کاشت یون منبع پلاسما (PSII) یک فناوری گمنام برای کاشت ترجیحاً نمونه‌های گازی است و روشی جدید و ابتکاری برای اصلاح سطحی مواد می‌باشد. هدف اصلی تحقیق حاضر اعمال فناوری PSII برای بهبود ویژگی‌های سایشی مونل‌ها برای توسعه‌ی دسته‌ی جدیدی از مواد یاتاقان بود که در محیط‌های بسیار مغناطیسی کار می‌کنند.

نمونه‌های آلیاژ مونل K-500 توسط فرآیند PSII کاشت نیتروژن شدند و لایه‌های اصلاح شده توسط پروفایل‌سنجی و متالوگرافی نوری، آزمایش ریزسختی کم بار، میکروسکوپ روبشی اوژه (SAM)، آزمایش سایش پین-روی-دیسک و میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) تعیین خواص شدند. یافته‌های کاشت نیتروژن بهبود چشمگیری در مقاومت به سایش این آلیاژ بدون هیچگونه افزایشی در سختی سطح را نشان می‌دهند.

مقدمه

اصلاح سطحی مواد و قطعات از طریق کاشت یون باریکه‌ی یونی به طور انتخابی برای سازمان دادن خواص سطحی برای بهبود سایش، مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون در تنوعی از کاربردهای غیر نیمه‌رسانا استفاده شده است. در خصوص آلیاژهای پایه نیکل، تحقیقاتی [۱] وجود دارد که به افزایش مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون به خصوص در آلیاژهای نوع Ni-Cr با کاشت با ایتریوم، کلسیوم، زیرکونیوم، آلومینیوم، سریوم و پلاتین پرداخته‌اند.

کاشت یون منبع پلاسما PSII [2]، جدیدترین عضو فرآیندهای اصلاح سطحی، فرآیندی گمنام است و برای توسعه‌ی لایه‌های اصلاح شده در تنوعی از موادی چون آلیاژهای تیتانیوم، فولادهای کم آلیاژ، فولادهای زنگ‌نزن، آلیاژهای …

تعداد صفحات: ۸ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۱۹۸۹

پاسخ دهید