دانلود مقاله استفاده از ولت‌سنجی عریان سازی آندی برای تعیین آنتیموان در خاک‌ها

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

چکیده

شرایط تعیین آنتیموان (V) با استفاده از ولت‌سنجی عریان سازی آندی با روش تفاضل پالسی و الکترود معلق افت جیوه مورد آنالیز قرار گرفته است. آنتیموان با استفاده از مخلوط HCl+HNO3 (3:1) از خاک‌ها استخراج شد. زمان رسوب ۳۰÷۱۵ ثانیه و پتانسیل رسوب ۵/۰- ولت بود و از الکترولیت تقویت کننده‌ی ۳ مولار HCl استفاده شد. در شرایط بالا، وابستگی پیک ارتفاع آنتیموان (V) نسبت به غلظت آن، تا غلظت ۷۱۰ مولار آنتیموان، خطی است. دقت و ظرافت روش پیشنهاد شده نیز راضی کننده است. انحراف استاندارد نسبی برای آنتیموان (V) با غلظت ۱٫۵۱۰ مولار برابر با ۵/۷% و برای آنتیموان (V) با غلظت ۴۱۰ مولار برابر با ۳/۱۴% است. این روش برای بررسی درجه‌ی آلودگی خاک‌ها در مجاورت گدازکار (ذوب کننده) مسی هوتا گلاگوف[۱] با آنتیموان مورد استفاده قرار گرفت.

مقدمه

توسعه‌ی صنعت متالورژی باعث افزایش پیوسته‌ی غلظت آنتیموان در محیط طبیعی شده است. این فلز در آلیاژهای ضدخوردگی و نیز در تولید باطری ماشین، رنگ و لعاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. تشعشع قابل توجه آنتیموان نیز باعث عمل‌آوری مس شده است. از آنجاییکه آنتیموان متعلق به آن دسته از عناصر است که قابلیت جذب زیادی توسط گیاهان دارند، غلظت آن در خاک باید کنترل شود [۱].

ولت‌سنجی عریان سازی یکی از روش‌های حساس‌تری است که برای آنالیز مقادیر ناچیز استفاده می‌شود. این روش مزایایی نسبت به روش‌های سنتی (مثلا اسپکترومتری) نیز دارد چون هزینه‌ی تجهیزات استفاده شده در روش‌های الکتروآنالیز نسبتاً کم است. تعیین آنتیموان معمولاً با استفاده از روش ولت‌سنجی عریان سازی جذبی (AdSV) [6-2] و نیز با ولت‌سنجی عریان سازی آندی تفاضل پالسی (DPASV) انجام می‌شود [۱۸-۶]. همانطور که از این منبع مطالعاتی مشاهده می‌شود روش DPASV در مقایسه با AdSV حساسیت بیشتری دارد.

هدف تحقیق حاضر عبارت است از:

  • تعیین شرایط بهینه برای تعیین آنتیموان (V) با استفاده از الکترود معلق افت جیوه (HMDE) و ولت‌سنجی عریان سازی …

تعداد صفحات: ۴ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۸

 

پاسخ دهید