دانلود مقاله استحاله فازی در حین جوشکاری نقطه‌ای فولادهای بدون بین‌نشینی

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

7000 تومان – خرید

چکیده

درک ریزساختارهایی که در فولادهای کم کربن ایجاد می‌شوند اغلب دشوار است چون سرعت تبدیل آستنیت به فریت زیاد است. ریزساختارهایی که در حین جوشکاری مقاومت نقطه‌ای فولادهای بدون بین‌نشینی تشکیل می‌شوند نه فقط به دلیل سرعت استحاله بلکه به دلیل زمان کوتاه خود فرآیند جوشکاری نیز خیلی مشکل‌ساز هستند. یک روش بر اساس تئوری استحاله فازی در اینجا ارائه شده است تا شیب ریزساختار درگرده جوش و نواحی متاثر از گرمای مربوطه را تفسیر کند.

مقدمه

روابط مربوط به خواص ساختاری زمانیکه امکان کنترل بهبود ریزساختار را دارند فایده زیادی دارند. در عوض این روابط نیازمند دانستن مکانیزم‌های استحاله هستند چون بدون این اطلاعات روابط برای نامگذاری آسان ریزساختارهای مشاهده شده بکار می‌روند. روش‌های نامگذاری زیادی برای فولادهای کم کربن وجود دارد برای مثال [۱ و ۲] ولی این روش‌ها فرآیندهای اتمی را نادیده گرفته و بنابراین تنها در ارتباط دادن ساختارها بکار می‌روند تا اینکه برای پیش‌بینی آن‌ها استفاده شوند. هدف این مقاله ارائه یک روش بر اساس قواعد استحاله فازی برای کمک به شناسایی فازهایی است که در زمان جوشکاری مقاومت نقطه‌ای فولادهای بدون بین‌نشینی تشکیل می‌شوند.

فولادهای بدون بین‌نشینی حاوی مقادیر بسیار کم کربن و نیتروژن هستند ولی غلظت آن‌ها بسیار کم بوده و این عناصر با استفاده از عناصر تشکیل دهنده کربن نیترات مانند تیتانیوم و نیوبیوم جدول ۱ جمع می‌شوند. این فولادها خیلی قوی نیستند ولی می‌توان با پرس کردن آن‌ها را تشکیل داد و بنابراین در صنعت اتومبیل مفید هستند.[۱] زمانیکه این فولادها برای پنل‌های خارجی بدنه استفاده می‌شوند مرحله رنگ‌زنی آن‌ها باعث سخت‌سازی حرارتی آن‌ها می‌شود و بنابراین این پنل‌ها را در برابر غرشدگی مقاوم‌تر می‌کند.

شکل‌پذیری آن‌ها معمولا بر حسب نسبت لانکفورد مورد بررسی قرار می‌گیرد که تقریباً از تغییر شکل پلاستیک اندازه‌گیری شده یک نمونه ورق کششی تقسیم بر کرنش پلاستیک در جهت ضخامت بدست می‌آید، مقدار بالا برای این نسبت بیانگر شکل‌پذیری بالاست …

تعداد صفحات: ۱۱ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۰

 

پاسخ دهید