دانلود مقاله اثر نورد گرمِ پس از جوشکاری بر روی ریزساختار و خواص مکانیکی ورق آلیاژی منیزیوم AZ31

دسته بندی: - -

قیمت: 11000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

11000 تومان – خرید

چکيده

ورق آلیاژی نورد شده‌ی AZ31 توسط جوشکاری دوطرفه‌ی تنگستن گاز خنثی (TIG) جوش شد و سپس تابکاری شده و با کاهش‌های مختلف (سطح مقطع) نورد گرم شدند. اثر کاهش نورد بر روی ریزساختار، خواص کششی و میکروسختی نمونه‌ها بررسی شد. نتایج نشان داد که با زیاد شدن کاهش سطح مقطع در نورد گرم، ریزساختار ناحیه‌ی مذاب (FZ) و ناحيه‌ي متأثر از گرما (HAZ) بیشتر و بیشتر با فلز پایه (فلز پایه) هماهنگی پیدا می‌کند. فازهای -Mg17Al12β در ناحیه‌ی مذاب به تدریج در حین نورد گرم حل می‌شوند. اتصال جوش و فلز پایه توسط نورد گرم استحکام‌دهی شدند؛ استحکام کششی اتصال جوش و فلز پایه در هنگامی که کاهش نورد برابر ۲۷% بود نزدیک‌ترین مقدار بود. میکروسختی ورق جوشکاری شده با کاهش سطح مقطع در نورد افزایش یافت.

مقدمه

آلیاژ منیزیوم به عنوان سبک‌ترین ماده‌ی سازه‌ای با استحکام ویژه‌ی بالا شناخته می‌شود که نیازهای کاهش وزن وسایل نقلیه و هواپیماها را برآورده می‌کند. این ماده به عنوان ماده‌ی دوست‌دار طبیعت نیز شناخته می‌شود و به دلیل مشکلات جدی روزافزودن مربوط به انرژی در دهه‌های اخیر توجه بیشتر و بیشتری به این آلیاژ معطوف شده است.

روش‌های اتصال مؤثر نقش مهمی در بهبود کاربرد آلیاژ منیزیوم ایفا می‌کنند. تنوعی از روش‌های جوشکاری مختلف مانند جوشکاری TIG، جوشکاری اصطکاکی (FSW)، جوشکاری اشعه‌ی لیزر (LBW)، و جوشکاری دوگانه برای آلیاژ منیزیوم بکار رفته‌اند [۲]، [۳]، [۴] و [۵]. علاوه بر آن، تحقیقات بسیاری گزارش کرده‌اند که ماکرو مورفولوژی درز جوش، نفوذ جوشکاری و استحکام اتصالات جوش را با انتخاب روش‌های جوشکاری بهتر برای آلیاژ منیزیوم بهبود داده‌اند [۱۶]، همچنین بهبودهای زیادی از طریق بهینه کردن پارامترهای جوشکاری و استفاده از فلاکس‌های جوشکاری حاصل شده است [۷] و [۸]. با این حال صحیح است که استحکام اتصال جوشکاری شده‌ی آلیاژ منیزیوم هنوز بسیار کمتر از فلز پایه (BM) است و این به دلیل ویژگی‌های ریزساختاری ناحیه‌ی مذاب و ناحیه‌ی …

تعداد صفحات: ۶ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۳

پاسخ دهید