دانلود مقاله اثر میدان مغناطیسی شدید بر روی رشد فاز بین‌فلزی در نفوذ جفتی نیکل-آلومینیوم

دانلود مقاله اثر میدان مغناطیسی شدید بر روی رشد فاز بین‌فلزی در نفوذ جفتی نیکل-آلومینیوم
خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

چکيده

در این مقاله اثر میدان مغناطیسی شدید ۱۲T بر روی رشد فاز بین‌فلزی در جفت‌های نفوذی Ni-Al مطالعه شد. معلوم شد که Ni2Al3 و NiAl3 تشکیل شده در جفت‌ها توسط روش ریختن آماده شده بودند. پس از تابکاری تحت میدان مغناطیسی و نیز بدون میدان مغناطیسی، نواحی نفوذی هنوز از Ni2Al3 و NiAl3 تشکیل شده بودند. ضخامت هر لایه‌ی بین فلزی نیز بررسی شد. این نتایج نشان داد که میدان مغناطیسی ضخامت لایه‌های Ni2Al3 و NiAl3 را کاهش داد. کاهش ضخامت لایه‌ی بین‌فلزی را می‌توان به ضریب فرکانس کاهنده تحت میدان مغناطیسی نسبت داد. با این وجود، انرژی فعالسازی برای رشد لایه، مستقل از کاربرد میدان مغناطیسی است. جهت میدان مغناطیسی اثری بر روی رشد لایه Ni2Al3 و NiAl3 دارد که ممکن است از تغییر احتمال پرش اتمی در جهت میدان مغناطیسی حاصل شده باشد. کاهش ضخامت لایه بیانگر این است که نفوذ اتم‌ها تحت میدان مغناطیسی کاهش می‌یابد. این کاهش بر اساس نظریه‌ی نفوذ دوقطبی توضیح داده شد.

مقدمه

توسعه‌ی اخیر روش‌های آهنربای ابررسانا فضای نسبتاً زیادی برای تحقیق با یک میدان مغناطیسی شدید حتی در آزمایشگاه‌های کوچک پدید آورده است. کاربرد میدان‌های مغناطیسی قوی ممکن است اثری بر روی رشد دانه (مهاجرت مرزدانه) [۲-۵]، دگرگونی فازي [۶-۹]، تبلور مجدد [۱۰، ۱۱]، تشکیل بافت [۱۲,۱۳]، رسوب و غیره داشته باشد. بیشتر این فرآیندهای متالورژیکی شامل نفوذ اتم‌ها در این مواد هستند. در نتیجه، به طور خاص مهم است که تحقیقات اساسی برای درک بهتر چگونگی اثر میدان‌های مغناطیسی قوی بر روی نفوذ اتم‌ها در فلزات و آلیاژها انجام گیرد.

یودلیس و همکاران [۱۵] ابتدا گزارش دادند که یک میدان مغناطیسی ۳T نفوذ مس در آلومینیوم را کاهش داد. با این وجود، ناکاجیما و همکاران [۱۶] با بکار بردن یک میدان مغناطیسی ۴T هیچ اثری از میدان مغناطیسی بر روی نفوذ نیکل در تیتانیوم …

تعداد صفحات: ۵ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۹

پاسخ دهید