دانلود مقاله اثر عملیات ترموشیمیایی بر روی ساختار و سختی فولاد کم آلیاژ پوشش داده شده با Ni-P الکترولس

دسته بندی: - -

قیمت: 10000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

10000 تومان – خرید

چکيده

در تحقیق حاضر سه گروه از نمونه‌های فولاد کم آلیاژ شامل فولاد بدون پوشش، فولاد عملیات ترموشیمیایی شده و فولاد پوشش داده شده با Ni-P الکترولس و عملیات ترمومکانیکی شده آماده شدند. تعیین خواص سطحی مانند مورفولوژی، فازهای موجود، زبری و سختی توسط SEM, EDS, XRD، پروفایل‌سنجی و تست‌های ریزسختی بررسی شدند. معلوم شد که اثر عملیات ترموشیمیایی در مخلوط H2/NH3 بر روی نمونه‌های پوشش‌داده شده بسته به ضخامت پوشش متفاوت است. علاوه بر آن، نشان داده شده است که می‌توان در فولاد پوشش داده شده با Ni-P یک پوشش چند جزئی حاوی فسفید، نیترید و فازهای بین فلزی بعلاوه‌ی ناحیه‌ی نفوذی را توسط عملیات ترموشیمیایی بدست آورد.

مقدمه

ایده‌ی استفاده از فرآیندهای ترموشیمیایی (مخصوصاً نیتریده کردن) برای عملیات بعدی پوشش‌های الکترولس Ni-P می‌تواند جالب باشد چون: (a) محدوده‌ی دمایی عملیات ترموشیمیایی فولاد با محدوده‌ی دمایی عملیات حرارتی معمول پوشش‌های Ni-P همخوانی دارد؛ (b) افزایش خواص نیکل و پوشش‌های Ni-P الکترولس توسط کاشت یون نیتروژن توسط دیگر مؤلفان گزارش شده است [۱] و [۲]؛ (c) مطالعات مقایسه کننده‌ی ویژگی‌های سختی و سایشی لایه‌های الکترولس Ni-P و نیتریدی موجود هستند [۳]، [۴] و [۵]؛ (d) فرآیند الکترولس Ni-P استحکام خستگی فولادها (مخصوصاً فولادهای پراستحکام) را در هنگام عملیات ترموشیمیایی به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد [۶]، [۷]، [۸]، [۹] و [۱۰].

انتظار می‌رود که فرآیند ترموشیمیایی، پوشش‌های آبکاری شده‌ی Ni-P را کریستاله کرده و بنابراین سختی آن را مشابه با روش‌های عملیات حرارتی مرسوم افزایش دهد. با این حال پوشش چندجزئی حاوی لایه‌ی ترکیبی و ناحیه ی نفوذی است که ممکن است زمانی ایجاد شوند که فولاد پوشش داده شده با لایه‌ی نازک Ni-P تحت شرایط عملیات ترموشیمیایی قرار می‌گیرد. با این حال این ایده ممکن است برای حل مشکل ظرفیت تحمل بار ضعیف و مقاومت به سایش کم پوشش‌های نازک به کار رود و عمر خستگی فولادهای پوشش داده شده با Ni-P الکترولس را …

تعداد صفحات: ۷ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۴

پاسخ دهید