دانلود مقاله آماده‌سازی NdNi5 با استفاده از کاهش الکتروشیمیایی ترکیب NiO-Nd2O3 در LiCl مذاب

دسته بندی: - -

قیمت: 13000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

13000 تومان – خرید

چکيده

آلیاژ NdNi5 از طریق کاهش الکتروشیمیایی مستقیم یک مخلوط جامد NiO-Nd2O3 در LiCl مذاب آماده شد. اثر ولتاژ پیل، دمای واکنش و ترکیب مخلوط بر روی الکترولیز بر حسب قابلیت کاهش Nd2O3 تعیین شده است. کاهش مخلوط اکسید با کاهش NiO به Ni شروع می‌شود و با کاهش Nd2O3 بر روی ذرات نیکل پیش تشکیل شده ادامه می‌یابد تا NdNi5 بین‌فلزی تشکیل گردد. میزان NiO در یک گردله‌ی NiO-Nd2O3 برای دستیابی به میزان کاهش بالا در مخلوط اکسیدی مهم است.

مقدمه

اخیراً، نیکل-هیدرید فلز (Ni-MH) به طور گسترده‌ای به عنوان یک منبع در باتری‌های قابل شارژ قدرت برای وسایل الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این به دلیل ظرفیت الکتروشیمیایی بالاتر آن، چرخه‌ی عمر طولانی و ویژگی‌های مناسب شارژ بیش از حد/تخلیه شارژ آن می‌باشد [۱]. آلیاژهای پایه نئودمیوم-نیکل (Nd-Ni) و ترکیبات بین‌فلزی مانند آلیاژهای NdNi5، به عنوان مواد ذخیره‌ی هیدروژن و مواد مغناطیسی مشهور هستند. این آلیاژها مزایای زیادی دارند مانند ظرفیت ذخیره‌ی نسبتاً بالای هیدروژن، فعالیت الکتروشیمیایی مطلوب و خواص سینتیکی بهینه‌ی شارژ و تخلیه‌ی شارژ، بعلاوه خواص مغناطیسی [۱-۳]. فرآیند مرسوم تولید آلیاژهای NdNi5 شامل ذوب قوسی فلزات منفرد با خلوص بالا و در ادامه فرآیند تابکاری طولانی مدت در دماهای بالا می‌باشد [۴]. این فرآیند کاستی‌های بسیاری دارد مانند ترکیب ناهمگن آلیاژ و فرآیند تولید پیچیده که نیازمند مقدار قابل توجه انرژی و هزینه است. بعلاوه، آماده‌سازی Nd خلوص بالا، که در حال حاضر توسط روش کاهش کالکیوترمیک تولید می‌شود نیز هزینه‌ی بالایی دارد [۴]. به منظور فائق آمدن بر این مشکلات، روش کاهش الکتروشیمیایی آلیاژ NdNi5 در نمک مذاب هدف کاربردهای عملی بوده است.

فرآیند کاهش الکتروشیمیایی اکسیدهای خالص و مخلوط به فلزات خالص، آلیاژها یا ترکیبات بین‌فلزی در نمک‌های مذاب پتانسیل اقتصادی‌تر شدن و صرفه‌جویی انرژی را برای بسیاری از صنایع متالورژی دارد [۵-۷]. کاهش اکسیدها …

تعداد صفحات: ۷ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۱۴

پاسخ دهید