دانلود مقاله آماده‌سازی و تعیین خواص فیلم نازک TiO2 توسط روش سل-ژل

دسته بندی: - -

قیمت: 10000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

10000 تومان – خرید

چکيده

فیلم‌های نازک دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) توسط فرآیند سل-ژل با استفاده از ایزوپروپکسید تیتانیوم [Ti(O-i-C3H7)4] بر روی زیرلایه‌ی شیشه و سیلیسیوم نشانده شده‌اند. پیکربندی پیوند فیلم‌های نازک TiO2 با استفاده از FTIR در گستره‌ی عدد موج از ۴۰۰ تا ۴۰۰۰cm-1 تحلیل شد. عبور طیفی فیلم TiO2 تازه نشانده شده بر روی شیشه سیلیکا مذاب در گستره‌ی طول موج از ۲۰۰ تا ۹۰۰ نانومتر اندازه‌گیری شد. اندازه‌گیری‌های پراش اشعه‌ی ایکس برای تعیین بلورینگی فیلم‌های TiO2 انجام شدند. فیلم‌های نشانده شده آمورف بودند. با تابکاری فیلم در دمای بالاتر، ساختار از آمورف به حالت بلوری آناتیس دگرگون شد. ترکیب شیمیایی فیلم نشانده شده با استفاده از طیف‌سنجی فتوالکترون اشعه‌ی ایکس (XPS) مورد ارزیابی قرار گرفت. فیلم‌ها اساساً استوکیومتری بوده و کربن ناخالصی عمده بر روی سطح بود. طیف‌های رامان نشان دهنده‌ی خصوصیات فاز آناتیس TiO2 می‌باشند. خواص الکتریکی فیلم‌های TiO2 با استفاده از روش‌های ظرفیت-ولتاژ (C-V) و جریان-ولتاژ اندازه‌گیری شدند. از اندازه‌گیری‌های C-V، ثوابت دی‌الکتریک محاسبه شدند و برای فیلم‌های نشانده شده تقریباً ۲۶ و برای فیلم‌های تابکاری شده در ۷۰۰ درجه‌ی سانتیگراد در اتمسفر مختلف بین ۷۵-۸۲ بودند. برای نمونه‌های نشانده شده، ولتاژ جرقه‌زنی ۲٫۷MV/cm و برای میدان الکتریکی ۱MV/cm جریان نشتی ۵ × ۱۰ A/cm و مقاومت ۲٫۲ × ۱۰ -cm بود.

مقدمه

وسایل برق درخشی فیلم نازک (TFELD) یک جایگزین جذاب برای نمایشگرهای صفحه تخت فراهم می‌کنند. مواد دی‌الکتریک نقش تعیین کننده‌ای در عملکرد این سازه‌های فلز-عایق-نیمه‌رسانا-عایق-فلز (MISIM) ایفا می‌کنند. تحت شرایط عملیاتی واقعی، میدان‌های الکتریکی بسیار بالا در حد ۱۰۰-۲۰۰ MV/m به لایه‌ی فسفر اعمال می‌شوند. یک دی‌الکتریک با نفوذ بالا ولتاژ آستانه عملیاتی را کاهش می‌دهد و همزمان میدان الکتریکی در لایه‌ی تابنده را برای ولتاژ اعمالی افزایش می‌دهد.

به دلیل ثابت دی‌الکتریک بالا، فیلم‌های عایق دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) توجه بیشتری را برای استفاده در وسایل برق درخشی فیلم نازک به خود معطوف کرده‌اند.

دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) خواص فیزیکی بسیار جالبی دارد که آن را برای کاربردهای …

تعداد صفحات: ۹ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۲

پاسخ دهید