دانلود مقاله آماده‌سازی و تعیین خواص فیلم‌های نازک TiO2 توسط فرآیند روش سل-ژل

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

چکیده

فیلم‌های نازک دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) توسط فرآیند سل-ژل بر روی کشوی میکروسکوپ تهیه شده‌اند. آماده‌سازی محلول پوشاننده با روش طراحی آزمایش متعامد بررسی شده است و دما و زمان عملیات حرارتی که خواص فیلم را تحت تأثیر قرار می‌دهند مورد بحث قرار گرفته‌اند. و فیلم‌های نازک TiO2 توسط آنالیز دیفرانسیل حرارتی (DTA)، پراش اشعه‌ی ایکس (XRD) و میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) مطالعه شدند.

مقدمه

دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) یک ماده‌ی معدنی مهم کاربردی با خواص فیزیکی مناسب است که آن را برای کاربردهای فیلم نازک مناسب می‌گرداند. به دلیل اینکه TiO2 ثابت دی‌الکتریک بالایی دارد، فیلم‌های TiO2 اغلب در وسایل ریزالکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند مثلاً در خازن‌ها یا به عنوان ورودی دی‌الکتریک در وسایل فلز-دی‌الکتریک-نیمه‌رسانا. همچنین فیلم‌های نازک TiO2 به خاطر انتقال خوبی که در ناحیه مرئی دارند و نیز ضریب شکست بالا و پایداری شیمیایی، اغلب به صورت پوشش‌های نوری مختلف بکار می‌روند. اخیراً TiO2 به طور وسیعی مورد بررسی قرار گرفته است [۷، ۸] و این به خاطر بازده بالای تولید هیدروژن و نیز پایداری نوری بالای آن در محلول آبی می‌باشد که دورنمایی را برای استفاده از فیلم‌های نازک TiO2 به عنوان فتوکاتالیست، ضد باکتری، آندهای نوری و غیره باز می‌کند.

روش‌های زیادی برای آماده‌سازی فیلم‌های TiO2 وجود دارد: رسوب شیمیایی بخار (CVD) [9]، گرمایش یا اکسیداسیون تیتانیوم [۱۱]، تبخیر باریکه‌ی الکترونی [۱۲]، پراکنش یون [۱۳] و روش سل-ژل [۳، ۵].

روش سل-ژل حدود ۵۰ سال پیش برای ایجاد پوشش‌های نوری استفاده شده است و در دهه‌ی اخیر به خاطر توسعه‌ی جدی فناوری سل-ژل توجه بیشتری را به خود معطوف نموده است. فرآیند سل-ژل در مقایسه با دیگر فناوری‌های فیلم مزایای خاصی دارد: هزینه فرآیند پایین، دمای پایین عملیات حرارتی، همواری بالای فیلم‌ها و احتمال زیاد تغییر خواص فیلم توسط تغییر ترکیب محلول و غیره.

طراحی آزمایش متعامد یک روش عالی طراحی آزمایش است که در تحقیقات علمی …

تعداد صفحات: ۴ صفحه پی‌دی‌اف انگلیسی + فایل ورد ترجمه فارسی

سال انتشار:  ۲۰۰۱

پاسخ دهید